Vláda schválila preventívne programy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrea Kalavská
Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská Foto: SITA / Diana Černáková

Ministri v stredu odsúhlasili Národný onkologický program aj Národný plán kontroly infekčných ochorení

Vláda na stredajšom rokovaní schválila Národný onkologický program (NOP) SR, ktorý predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR. Podľa prekladacej správy má znížiť výskyt nádorových ochorení a úmrtnosť, ako aj zlepšiť kvalitu života onkologických pacientov.

Ministerstvo to chce docieliť prevenciou, skríningom, včasnou diagnostikou a optimálnou liečbou. Dôležité je aj sledovanie po liečbe, paliatívne sprevádzanie a starostlivosť o pacienta na konci života.

NOP vychádza z hodnotenia rôznych spôsobov kontroly nádorových ochorení a program zahŕňa a podporuje využitie tých opatrení, ktoré sú považované za nákladovo najefektívnejšie a najvýhodnejšie pre celú populáciu. Má zmenšiť rozdiely medzi SR a vyspelými krajinami EÚ.

Schválili aj plán kontroly infekčných ochorení

Ministri taktiež schválili Národný plán kontroly infekčných ochorení v SR. „Cieľom predkladaného národného programu je stanoviť globálny rámec na predchádzanie šíreniu infekčných ochorení, ako aj starostlivosť o chorých na infekčné ochorenia,“ uvádza sa v dokumente.

Národný plán kontroly infekčných ochorení obsahuje tiež špecifické ciele. Jedným z nich je národná kampaň „Čisté ruky“. Ďalším špecifickým cieľom je zníženie výskytu ochorení prenosných najmä krvou a pohlavným stykom a zlepšenie Národného imunizačného programu Slovenskej republiky. Tu pomôžu poradensko-preventívne centrá pre HIV/AIDS alebo zlepšenie povedomia a návštevnosti preventívnych vyšetrení ako primárnej formy prevencie.

Dokument zahŕňa aj SWOT analýzu súčasnej situácie v oblasti infekčných ochorení. „Spotreba antibiotík v Slovenskej republike je v ambulantnej praxi mierne vyššia ako v ostatných krajinách Európskej únie. Kontrola výskytu rezistencie a spotreby antibiotík v ambulantnej praxi je nedostatočná“, píše sa v NPKIO.

Keďže sú antibiotiká lacné a kontrola ich spotreby sa vykonáva sporadicky, zvyšuje sa rezistencia bakteriálnych kmeňov v populácii, uvádza analýza. Vyplýva z nej, že SR je krajinou s extrémne nízkou zaočkovanosťou obyvateľstva proti chrípke a pneumokokovým invazívnym ochoreniam aj pri zdravotníckych pracovníkoch, čo vedie následne k vyššej spotrebe antibiotík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať