Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eura
Foto: MorgueFile.com
16. septembra 2015 11:05 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Zákon má regulovať platy všetkých zdravotníckych pracovníkov

Týkať sa má aj nemocníc v správe VÚC, miest a obcí, ako aj ďalších zdravotníckych zariadení 

AKTUALIZOVANÉ

Vláda na svojom stredajšom zasadnutí schválila návrh, ktorý zabezpečí rovnaké odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov. Ako po rokovaní uviedol minister zdravotníctva Viliam Čislák, ide o všetky kategórie zdravotníckych pracovníkov vo všetkých zdravotníckych zariadeniach – teda nielen štátnych, ale aj nemocníc v správe vyšších územných celkov, miest a obcí či v prenájme u súkromníkov.

Zákon reguluje 80 % mzdy, aby ostal priestor pre kolektívne vyjednávanie aj nenárokovateľnú časť mzdy.

Ako uviedol minister, zákon bude finančne krytý. Od ministerstva financií dostane rezort zdravotníctva 55 mil. eur, čo pri počte 38 tisíc zdravotníckych pracovníkov znamená navýšenie platov o približne 16 %. Ako však upozornil Čislák, v prípade zamestnancov štátnych zdravotníckych zariadení bude nárast o niečo menší, keďže doteraz mali vyššie platy ako ich kolegovia v ostatných zariadeniach. V prípade sestier v nemocniciach vyšších územných celkov však podľa ministra môže ísť o nárast aj v stovkách eur. 

„Podľa navrhnutých zmien nikomu mzda neklesne, práve naopak, v súkromných nemocniciach sa tak môže mzda zvýšiť aj o 200 až 300 eur v niektorých kategóriách. V štátnych nemocniciach tiež pôjde základná mzda mierne hore,“ ubezpečil na tlačovej besede v parlamente minister.

Podľa Čisláka je dôležité rozlišovať, čo je spravodlivé. „Ak sestry zarábajú niekde 1 100 alebo 1 500 eur, u týchto sestier neočakávam veľké navýšenie, ale u sestier, ktoré zarábajú 400 alebo 500 eur v čistom, to navýšenie samozrejme bude,“ dodal.

Zákon, ktorý zavádzal rovnaké odmeňovanie zdravotných sestier, v minulosti zastavil Ústavný súd SR. Podľa Čisláka to však bolo preto, že zvýšenie platov nebolo finančne kryté. Túto otázku však už teraz ministri vyriešili.

Proti súčasnému návrhu novely zákona o poskytovateľoch protestoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, podľa ktorého nebol spravodlivý, keďže nezahŕňal sestry v zariadeniach sociálnej starostlivosti. Čislák však argumentuje tým, že odmeňovanie týchto pracovníkov stanovuje iný zákon. Odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov sa dosiaľ riadi Zákonníkom práce.

Návrh novely zákona smeruje do parlamentu. Čislák dúfa, že bude platiť od 1. januára 2016.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X