Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bakterie.jpg
Stockvault.net
8. decembra 2015 11:05 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Vláda bude riešiť zriedkavé choroby

S dvojročným omeškaním sa vláda v stredu bude zaoberať Národným programom rozvoja starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami. Ako sa uvádza v materiáli, ktorý predkladá minister zdravotníctva Viliam Čislák, oneskorenie spôsobil nedostatok peňazí na realizáciu programu a zastavenie financovania nových národných programov.

Za zriedkavú chorobu sa v rámci Európskej únie považuje taká choroba, ktorá sa vyskytuje u menej než 5 osôb spomedzi 10 000, teda jeden pacient na dvetisíc a viac osôb. V súčasnosti je známych viac ako 6 tisíc rôznych zriedkavých chorôb, pričom sa odhaduje že postihujú celkovo 6 – 8 % populácie v rozvinutých krajinách.

Ako sa uvádza v materiáli, medzi hlavné problémy pri zriedkavých chorobách patrí nedostatočná identifikácia rozsahu problematiky veľmi rôznorodých chorôb, ale aj ich nedostatočná identifikácia v rámci Medzinárodnej klasifikácie chorôb.

Závažné nedostatky panujú aj v diagnostike a liečbe práve preto, že choroby sú extrémne zriedkavé. Ako upozorňuje vládny materiál, chybné alebo oneskorené diagnostikovanie vedie často k nezvratnému poškodeniu zdravia alebo až smrti pacienta.

Nízky výskyt ochorení je na príčine aj obmedzeného výberu liekov a náročnosť výskumu liekov i samotných chorôb. Taktiež poskytované služby sú nerovnomerné a v nedostatočnej kvalite. Nedostatky panujú aj v oblasti sociálnej starostlivosti a právnej pomoci.

Ministerstvo zdravotníctva chce preto rozširovať informovanosť verejnosti o zriedkavých chorobách. Praktické kroky podpory spočívajú v celej škále masmediálnej komunikácie: konferencie, semináre, workshopy, mediálne kampane, printové materiály, informačné materiály, internetové stránky, zahraničné internetové zdroje.

Rozširovať sa má aj informovanosť a ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov. Ministerstvo si chce pribrať na pomoc konferencie, semináre, workshopy a medzinárodné vzdelávacie materiály. Rozširovať a skvalitňovať sa má aj diagnostika, liečba a starostlivosť o pacientov. Vzniknúť majú národné špecializované expertízne pracoviská. Ich sieť by mala byť napojená na európsku referenčnú sieť.

Zavedenie programu si vyžiada 100 tis. eur v budúcom roku a ďalších 150 tis. eur v roku 2017. Celková suma 250 tis. eur by mala byť krytá z prostriedkov v rámci schváleného limitu kapitoly ministerstva zdravotníctva.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X