Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nusch
4. marca 2019 7:52 Zdravotnícke zariadenia od mevZdravotnictve.sk

|video| Od kŕčových žíl po záchranu života

Priamy prenos si obvykle spájame so športovými alebo kultúrnymi podujatiami. Účastníci medicínskych kongresov však na obrazovke sledujú čosi iné. Zákroky priamo z operačnej sály.

V piatok účastníci angiologického kongresu v Prahe mali dokonca zahraničný prenos. Zákroky, ktoré sa pred ich očami odohrávali, robili angiológovia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb.

Dostali sme možnosť pridať sa so svojou kamerou pri ukážke moderného riešenia kŕčových žíl, a to hneď dvomi rôznymi spôsobmi.

To bol však v ten deň už druhý priamy prenos. Dopoludnia bol na programe zákrok, pri ktorom lekári riešili zúžený prietok krčnej tepny.

Ako upozornil vedúci lekár Oddelenia intervenčnej angiológie NÚSCH Petr Vařejka, v takýchto prípadoch ide aj o pacientov, ktorí nemusia pociťovať žiadne ťažkosti. Predsa sú však v ohrození života, keďže im hrozí rozsiahla mozgová mŕtvica.

Tí istí lekári tak v tom istom ústave riešia široké spektrum výkonov. Od viacmenej kozmetických (aj keď aj kŕčové žily môžu mať aj závažné medicínske dôsledky, pripomína angiológ Štefan Pataky) až po záchranu života.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X