Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ján Mikas
Ján Mikas | Foto: SITA / Marko Erd
8. marca 2017 11:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Veľké epidémie osýpok v SR hlavný hygienik neočakáva

Slovensko za ostatné roky nezaznamenalo ani jeden prípad domáceho ochorenia osýpok. Možnosť importu na naše územie však hlavný hygienik Ján Mikas nevylučuje.

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) monitoruje výskyt osýpok. Ako informoval v stredu na brífingu hlavný hygienik SR Ján Mikas, epidemiologická situácia na Slovensku je priaznivá.

„Za posledné roky sme nezaznamenali ani jeden prípad domáceho ochorenia, ani importovaný prípad osýpok,“ povedal.

Odporúčajú očkovanie

Možnosť importu osýpok na Slovensko sa však podľa Mikasa nedá vylúčiť.

„Preto odporúčame rodičom, ktorí nedali zaočkovať svoje deti z dôvodu zavádzajúcich informácií a argumentov antivakcinačných aktivistov, aby kontaktovali pediatra a prediskutovali možnosť ich zaočkovania,“ apeloval hlavný hygienik. Epidémie veľkého rozsahu neočakáva.

V roku 2016 bolo v rámci EÚ hlásených viac ako 4 tisíc prípadov osýpok a epidémie boli hlásené z Francúzska, Írska, Anglicka, Walesu a Talianska. „V súčasnosti prebiehajú epidémie v Rumunsku, Rakúsku, Nemecku, Taliansku a Belgicku,“ informoval Mikas.

Hlavný hygienik upozornil, že ku koncu januára tohto roka bol najvyšší počet prípadov v Rumunsku.

„Čo sa týka medializovaných správ, môžeme potvrdiť, že v maďarskom meste Makó, ktoré leží blízko rumunských hraníc, zaznamenali 11 ochorení na osýpky, z toho päť prípadov bolo laboratórne potvrdených,“ dodal Mikas.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X