Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rtg_hrudnik.jpg
Foto: Pixabay.com
8. apríla 2016 9:00 Ostatné od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Vedkyne Univerzity Komenského pomáhajú v boji proti tuberkulóze

Vedcom medzinárodného konzorcia s účasťou Univerzity Komenského v Bratislave (UK) sa podarilo vyriešiť trojrozmernú štruktúru enzýmu PatA, ktorý je nevyhnutný pre výstavbu dôležitých zložiek bunkového obalu Mycobacterium tuberculosis, patogénu spôsobujúceho tuberkulózu.

Na výskume sa významnou mierou podieľali aj slovenské vedkyne – Zuzana Svetlíková-Palčeková, Jana Korduláková a Katarína Mikušová z Katedry biochémie Prírodovedeckej fakulty UK (PriF UK). Informovala o tom  vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová.

O významnom úspechu slovenských vedcov informoval aj časopis Nature Communications (impakt faktor 11,470). Publikovaný článok je výsledkom spolupráce medzinárodného tímu vedeného profesorom Marcelom Guerinom zo španielskeho Bilbaa.

Bratislavské laboratórium UK sa však acyltransferáze PatA venuje už pomerne dlho. „Bola to práve doc. Korduláková, ktorá ešte v roku 2003 počas svojho doktorandského štúdia odhalila funkciu tohto proteínu. Niekoľko rokov trvalo, kým sa podarilo vypracovať metodiku na získanie tohto proteínu v dostatočnej kvalite a kvantite pre účely kryštalizácie. Veľkou mierou k tomu prispela Dr. Svetlíková-Palčeková, tiež v rámci svojho doktorandského štúdia na Prírodovedeckej fakulte UK,“ vysvetlila Katarína Mikušová z výskumného tímu UK.

Spolupráca so španielskymi kolegami napokon priniesla prelom v tom, že na základe vyriešenej trojrozmernej štruktúry umožnila pochopiť fungovanie jedinečného enzýmu, ktorý pracuje na rozhraní plazmatickej membrány a bunkovej cytoplazmy na molekulovej úrovni.

„Sme presvedčení, že práve odkrývanie biochemickej podstaty procesov, ktoré v mykobaktériách prebiehajú, môže byť užitočné pre účinný boj proti týmto patogénom,“ dodala Mikušová.

Hoci na Slovensku je tuberkulóza pod kontrolou a s počtom 6,7 nových prípadov na 100 000 obyvateľov v roku 2014 sa radíme ku krajinám s nízkou incidenciou, z globálneho hľadiska ide o jedno z najvážnejších infekčných ochorení, ktorému podľahne každý deň až 4 000 ľudí.

Cieľom vedcov UK z Laboratória biochémie mykobaktérií je naďalej skúmať nepoznané aspekty fyziológie Kochovho bacila a svojím výskumom prispieť k hľadaniu nových liekov proti tuberkulóze.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X