Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
IK_nemocnica_Trnava
Sprava: Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová a členka rady Regionálnej komory SaPA Trnava Barbora Kapitánová SITA/Ivan Kopčáni
14. januára 2016 22:04 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Vedenie FN Trnava neočakáva krízu pre výpovede sestier

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave bude chýbať 56 sestier, podľa riaditeľa Martina Neštického je to menej ako počas letných dovoleniek

Vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trnave trvá na výpovediach z práce ku koncu januára 68 sestier, ďalších 45 svoje výpovede stiahlo. Vedenie nemocnice prijalo 12 nových sestier, od februára by tak malo chýbať na oddeleniach 56 sestier. Podľa riaditeľa Martina Neštického je to približne desať percent z celkového počtu, čo podľa neho v žiadnom prípade nemôže ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti od 1. februára.

„Ani nepredpokladáme nejaký krízový stav, pretože počas letných mesiacov čerpá u nás dovolenku viac sestier, ako je teraz vo výpovednej lehote,“ povedal Neštický. Po aplikácii nového zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov dá nemocnica na platy sestier o 17 tisíc eur mesačne viac ako doteraz.

Dôvodom výpovedí podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej nie sú obavy zo zníženia platov podľa nového zákona, ale zakonzervovanie terajších platov na dlhé obdobie. „My dávame výpovede kvôli tomu, že platy sa nám ďalšie roky nezmenia. Žiadame, aby sa každej sestre zvýšil plat každé tri roky o 25 eur, toto nám ten zákon upiera,“ povedala Lazorová.

František Naňo z trnavskej nemocnice označil nový zákon o odmeňovaní zdravotníkov aj s jeho koeficientami za prípravu na privatizáciu nemocníc. Vedenie trnavskej nemocnice podľa neho zatiaľ neprezentovalo plán, ako bude zabezpečená ošetrovateľská starostlivosť na oddeleniach, kde sestry podali výpovede.

Iveta Lazorová spolu so šéfkou Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monikou Kaveckou vo štvrtok na tlačovej besede v Trnave dôrazne odmietli spájanie výpovedí sestier s ich údajnými politickými ambíciami. „Nemáme žiadne politické ambície, ale musím zdôrazniť, že podporíme každú sestru, ktorá bude kandidovať do parlamentu, pretože sestry v politike potrebujeme,“ zdôraznila Lazorová.

Podľa ministerstva zdravotníctva majú výpovede sestier v súčasnosti vyslovene lokálny rozmer, nemocnice v Trnave, Trenčíne, Martine a Košiciach situáciu k 1. februáru zvládnu bez akýchkoľvek zmien a obmedzení pre pacientov. Rezort denne monitoruje situáciu a je v kontakte s riaditeľmi jednotlivých nemocníc.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X