Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci skúmajú, čo ovplyvňuje rodičov pri očkovaní detí

Vakcinacia.jpg
Foto: Pixabay.com

Lekár, susedia, internet, farmafirmy – čo všetko a ako ovplyvňuje rodičov pri očkovaní svojich detí? Ktorá sociálna skupina je ako ovplyvniteľná? Aj túto tému rieši projekt VEGA Sociálne vplyvy v individuálnom rozhodovaní. Informovala o tom SAV.

Vedci z Ústavu experimentálnej psychológie SAV sledovali viacero cieľových skupín od študentiek (budúcich matiek), rodičov (otcov i matky) a verejné diskusné portály až po individuálne skupinové rozhovory s ľuďmi, ktorí očkovanie odmietajú.

„Pýtali sme sa na skúsenosti s očkovaním, zdroje informácií a postup rozhodovania pri očkovaní ich detí,“ vysvetľuje Mária Hatoková z vedeckého tímu.

„Skúmali sme zrozumiteľnosť a presvedčivosť najčastejších spôsobov prezentácie proočkovacích posolstiev, ktorými zdravotnícke autority snažia presvedčiť verejnosť o prínosoch očkovania. Identifikovali sme témy a argumenty zástancov a odporcov očkovania.“

Spoliehajú sa na okolie

Na Slovensku je podľa zákona povinné očkovanie pre niektoré choroby u detí do šesť rokov. Výskum sa podľa Hatokovej nesnaží argumentovať v prospech očkovania ani proti nemu, ale zmapovať, ako túto tému vnímajú respondenti. Vedci sa zameriavali aj na to, ako sa na ich názoroch prejavujú sociálne vplyvy.

Rozhodovanie sa rodičov o očkovaní je príkladom zložitého rozhodovacieho procesu. Ľahko dostupné sú niekedy až zaplavujúce informácie o pozitívach a negatívach očkovania z viac či menej spoľahlivých zdrojov, zároveň chýba akýsi kľúč vedúci k “správnemu” rozhodnutiu.

„Rodičia unavení zložitým zvažovaním pre a proti v snahe urobiť zodpovedné a obhájiteľné rozhodnutie siahajú po rozhodovacích skratkách – heuristikách. Spoliehanie sa na sociálne informácie je jedna z nich,“ vysvetľuje M. Hatoková.

Ide predovšetkým o opakované odvolávanie sa na názory blízkych alebo inak významných osôb vo svojom okolí, aby podporili svoje názory a vymedzili sa voči názorom, s ktorými nesúhlasia. Súčasťou je aj zdieľanie pozitívnych či negatívnych príbehov o očkovaní vo svojom okolí.

Farmafirmy sú podozrivé

Svoju rolu pri rozhodovaní určite zohrávajú aj emócie. Dôležitú úlohu má dôvera alebo nedôvera rodičov v zdravotnícky systém. Osobitne sa spochybňovali úmysly farmaceutického priemyslu.

„V súčasnosti vidíme zmeny vo vnímaní lekárskej autority. Rodičia očakávajú zdieľané, čiže spoločné rozhodovanie o zdravotných záležitostiach svojich detí, chcú partnerstvo namiesto autoritárskeho prístupu lekára,“ opisuje odborníčka.

Rodičia si uvedomujú potrebu udržania kolektívnej imunity, dôležitejšie je však pre nich zdravie ich vlastného dieťaťa a majú strach pred jeho poškodením.

V téme strachu z očkovania svojich detí je podľa M. Hatokovej dôležité rozlišovať, či sa rodičia viac obávajú následkov chorôb, proti ktorým sa očkuje, alebo vedľajších účinkov vakcín.

Tento strach je prirodzený a je súčasťou rodičovstva, a očakávaný pocit viny, ak by bolo dieťa tak či onak poškodené, významne prispieva k voľbe stratégie, ako rodičia zdravie dieťaťa chránia.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 22. augusta 2016 8:42Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X