Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky
Foto: Thinkstock
4. januára 2019 13:00 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

V zozname kategorizovaných liekov bolo vlani viac ako 4 300 molekúl

Pribudlo asi 130 nových liekov, ako originálov, tak aj generík

V zozname kategorizovaných liekov bolo k decembru 2018 viac ako 4 300 molekúl, tretina bola s nulovým doplatkom pre pacienta a polovica s doplatkom do jedného eura.

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) Zuzana Eliášová.

Vlani pribudlo asi 130 nových liekov, ako originálov, tak aj generík. Z hľadiska pridanej hodnoty pre pacienta boli do zoznamu zaradené ako unikátne lieky, tak aj priemerné, lebo splnili požadované kritériá.

V predchádzajúcich rokoch nebol dostatok liekov

„Slovensko trpelo v predchádzajúcich rokoch nedostupnosťou viacerých liekov,“ uviedla hovorkyňa.

Z tohto dôvodu podľa nej MZ po nástupe nového vedenia rezortu v roku 2016 pripravilo novelu, ktorej benefity sú nespochybniteľné.

„Dnes pacienti v lekárňach lieky nájdu, prípadne sú im dodané v najkratšom možnom čase,“ dodala Eliášová.

Dodanie lieku do 72 hodín

Emergentný systém, resp. ISMOL bol spustený v apríli 2017 s cieľom zabezpečovať pacientom dostupnosť liekov. Ide o garančný mechanizmus na zabezpečenie dostupnosti kategorizovaného lieku, vysvetlila hovorkyňa.

Držiteľ registrácie je povinný dodať liek lekárni do 48 hodín. Novelizácia, platná od 15. júna 2018, ustanovila, že bol predĺžený tento interval na 72 hodín v prípade, ak má byť liek doručený v nedeľu.

„Systém je teda súčasťou novelizačného balíka, ktorý mal za úlohu riešiť nedostupnosť liekov pre pacientov v SR a hodnotíme ho ako veľmi úspešný,“ uviedla Eliášová.

Ak liek na trhu chýba, zväčša ide podľa MZ o interný dôvod držiteľa registrácie daného lieku – ako napríklad o chybu vo výrobe.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X