Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica_operacka.jpg
Foto: FreeImages.com
25. februára 2016 14:13 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

V trnavskej nemocnici vykonali unikátnu operáciu pošvy

Vo Fakultnej nemocnici Trnava lekársky tím zložený z českých lekárov z Fakultnej nemocnice v Motole Praha a trnavských odborníkov, realizoval unikátnu operáciu zriedkavej vývojovej chyby, pri ktorej pacientke chýba pošva a maternica.

Ako informoval hovorca nemocnice Matúš Stračiak, ženy s touto vývojovou chybou majú vyvinutú iba vulvu a krátku pošvu, kratšiu ako 3 cm, čo im neumožňuje plnohodnotný sexuálny život. Táto anomália sa vyskytuje približne u jednej z 3 500 žien.

Pacientky majú zachované vaječníky, preto je ich hormonálna situácia normálna. Pre absentujúcu maternicu však nemajú menštruáciu a ostávajú celý život neplodné. Jedinou šancou pre ne v Slovenskej republike ostáva adopcia, v Českej republike aj náhradné materstvo.

Ako priblížil prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Trnava Jozef Záhumenský, operácia sa vykonáva laparoskopicky. „Zavedú sa pevné drôtené stehy medzi močový mechúr a konečník, do tých stehov sa zachytí tzv. fantóm, ktorý tlačí na miesto, kde sa má vytvoriť pošva. Fantóm vyzerá ako menší vibrátor,“ vysvetlil Záhumenský.

„Po operácii sa každý druhý deň doťahujú drôtiky, ktoré vťahujú fantóm dovnútra, čím sa vytvára tunel, ktorý po dokončení za 10-14 dní vytvorí novú pošvu,“ dokončil prednosta.

Predtým sa operácia robila pomocou prenosu časti kože, čo malo následky, že sa koža zvrašťovala a pošva zužovala. Iná modifikácia bola s prenosom časti hrubého čreva, čo však vytvára veľkú sekréciu a neustálu nadmernú vlhkosť.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X