Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Snv_triaz_viz.jpg
Vizualizácia Svet zdravia
10. decembra 2015 14:28 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

V Spišskej Novej Vsi pribudnú nové oddelenia za 1 mil. eur

Pre nemocnicu ide doteraz o najvyššiu investíciu, vybuduje oddelenia urgentnej a intenzívnej starostlivosti novej generácie. 

V nemocnici v Spišskej Novej Vsi začala výstavba oddelení urgentnej a intenzívnej starostlivosti novej generácie. Investície do dvoch nových oddelení si vyžiadajú viac ako jeden milión eur, ide doteraz o najvyššiu investíciu od vzniku nemocnice.

Jej cieľom je zásadným spôsobom zvýšiť kvalitu akútnej zdravotnej starostlivosti v spišskom regióne a vytvoriť ukážkový model pre celé Slovensko. Koncom mája 2016 by mali byť uvedené do prevádzky dve nové príbuzné oddelenia, a to oddelenie urgentnej medicíny a oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti s osemnástimi intenzívnymi lôžkami.

Koncept, ktorý vychádza z pripravovanej nemocnice novej generácie v Michalovciach, by mal zaviesť nové prevádzkové procesy minimalizujúce časovú stratu pri záchrane života. Vďaka pripravovaným zmenám by sa mali výrazne zvýšiť šance na prežitie pacientov so závažným úrazom, infarktom alebo s porážkou a na celkové uzdravenie, uľahčiť by to malo prácu aj tímom rýchlej zdravotnej a lekárskej pomoci.

„Na čase jednoznačne záleží. Za desať až pätnásť minút pri krvácaní z veľkej cievy človek stratí až jeden liter krvi. Následky môžu byť fatálne,“ uviedol riaditeľ nemocnice Anton Hanušín. Pripomenul tiež, že dobrá poloha nemocnice zabezpečí rovnomernú dostupnosť nemocničnej urgentnej starostlivosti pre pacientov z celého spišského regiónu. „Hlavným cieľom je viac zachránených životov a celkové uzdravenie pri akútnych pacientoch,“ dodal.

Pacientov na novom oddelení urgentnej medicíny ošetria prednostne podľa závažnosti ich stavu. Ku každému stupňu závažnosti bude priradený maximálny čas, dokedy má byť pacient definitívne ošetrený. Najakútnejšie stavy musia byť vyriešené okamžite alebo najneskôr do desiatich minút. Menej akútne stavy medzi jednou až dvoma hodinami.

Na rozdiel od štandardného ošetrenia u lekárov z jednotlivých špecializácií budú pacienti v opatere vybudovaného tímu urgentnej medicíny. „Urgentnú medicínu považujeme za jednu zo sieťových priorít. Verím, že realizácia tohto projektu pomôže výrazne rozšíriť moderné urgentné príjmy po celom Slovensku,“ vysvetlil Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ siete regionálnych nemocníc Svet zdravia, a. s.

Podľa Adriany Kilianovej, oblastnej riaditeľky Falck Záchranná, predstavuje urgentný príjem kritický bod, v ktorom sa spája prednemocničná neodkladná starostlivosť s nemocničnou.

„Žiaľ, na Slovensku nie je dobre fungujúcich urgentných príjmov veľa. Pritom pre pacienta sú jednoznačne výhodou, záchranári nestrácajú čas pri jeho odovzdávaní do rúk špecialistov. V nemocniciach bez urgentných príjmov však často trvá aj niekoľko desiatok minút, kým sa nájde ambulancia, v ktorej pacienta vyšetria,“ zdôraznila.

Prínos druhého nového oddelenia multiodborovej intenzívnej starostlivosti, ktoré sa vybuduje, bude spočívať v tom, že hospitalizovaní pacienti budú umiestnení na modernej jednotke so sústredenou intenzívnou starostlivosťou a o ich stave a na liečebnom postupe sa v prípade potreby vie dohodnúť multiodborový tím špecializovaných lekárov. O jednotlivých pacientov sa budú nepretržite starať lekári podľa odborností, pod ktoré spadá ochorenie daného pacienta.

Z nových osemnástich lôžok sú dve stavebne izolované. Budú sa využívať pre pacientov, ktorí sú infekční a je potrebné eliminovať riziko rozšírenia nákazy. Ďalšou výhodou a súčasne medzinárodným trendom je aj to, že počet lôžok v daných odboroch nie je striktne určený a prispôsobuje sa akútnym potrebám.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X