Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V Rači sa uskutoční Májová kvapka krvi

Svetový deň darcov krvi
Foto: SITA / Marek Mrviš

Darovať krv bude možné v piatok 19. mája v Kultúrnom stredisku na Žarnovickej ulici

Dobrovoľní darcovia krvi sa môžu tento mesiac zapojiť do Májovej kvapky krvi v bratislavskej mestskej časti Rača. Ako ďalej informuje oficiálna internetová stránka mestskej časti, najvzácnejšiu tekutinu môžu prísť darovať v piatok 19. mája do Kultúrneho strediska na Žarnovickej ulici od 8:00.

Akciu organizuje mestská časť Rača so Slovenským Červeným krížom a Národnou transfúznou službou.

Akcie spojené s darovaním krvi sa v bratislavských mestských častiach zvyknú konať počas celého roka. Hromadné darovanie krvi býva napríklad v mestskej časti Bratislava – Dúbravka či v mestskej časti Bratislava – Karlova Ves. Asi najznámejšou je celoslovenská kampaň Valentínska kvapka krvi.

Ročne spotrebujú 180-tisíc jednotiek

Národná transfúzna služba na svojej oficiálnej webovej stránke informuje, že približne 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek každoročne spotrebujú iba na Slovensku.

Krv potrebujú obete úrazov a nehôd, ľudia, ktorí chodia na operácie, pacienti, ktorí sa liečia na leukémiu, na nádorové ochorenia i na ochorenia krvných buniek. Celosvetovo za jeden rok pacientom podajú viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.

Darcom krvi môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, s minimálnou hmotnosťou 50 kg. Muži môžu darovať krv s odstupom troch mesiacov, ženy každé štyri mesiace. Množstvo odobratej krvi (400 – 450 ml) je pre darcu neškodné. Objem krvnej straty sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek za dva týždne, strata železa za dva mesiace.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 18. mája 2017 9:00Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...