Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poprad_panva.jpg
Foto: Nemocnica Poprad
12. decembra 2017 13:54 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

V popradskej nemocnici vykonali unikátnu operáciu

Lekári Oddelenia úrazovej chirurgie s JIS Nemocnice Poprad, a. s., ako prví na Slovensku zrealizovali úspešnú operáciu trieštivej zlomeniny panvy, a to dna acetabula, (kĺbnej jamky a ľavej časti panvy), pri ktorej bola hlavica stehnovej kosti vtlačená do panvy. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

Lekári sa rozhodli využiť skúsenosti z odbornej konferencie Popradské lekárske dni 2017, kde bola predstavená špeciálna dlaha vyvinutá v spolupráci s prednostom traumacentra a primárom
traumatológie Krajskej Nemocnice Liberec, a. s., Jaroslavom Šrámom.

Na Popradských lekárskych dňoch si lekári mohli vyskúšať prácu s touto dlahou a tiež konzultovať s tvorcami možnosti jej využitia.

Už o niekoľko mesiacov lekári oddelenia úrazovej chirurgie s JIS v Poprade museli operovať vážnu trieštivú zlomeninu panvy.

Na siedmy deň pacient išiel domov

Ako povedal primár oddelenia úrazovej chirurgie s JIS Martin Lajoš., bola to náročná operácia, ktorej predchádzala dôkladná príprava.

„Pomocou 3D konštrukcie sme si pripravili model panvy u spomínaného pacienta a následne sme vyformovali dlahu tak, aby dostatočne spevnila roztrieštenú zlomeninu a umožnila fixáciu jednotlivých fragmentov, tzv. vymodelovanie dlahy na mieru,“ vysvetlil Lajoš.

Pri operácii kompletne zrekonštruovali kĺbnu plochu acetabula a úplne napravili vtlačenú hlavicu stehnovej kosti. „V pooperačnom období pacient plne rehabilitoval, zaťažoval a na siedmy deň bol prepustený do domáceho liečenia,“ zhrnul Lajoš.

Tagy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X