Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ct_ilustr.jpg
Foto: Pixabay.com
6. februára 2019 12:36 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

V Nových Zámkoch majú nové CT

Ide o ďalší z moderných prístrojov, ktoré ministerstvo zdravotníctva obstaralo z celkového počtu 13 CT pre 11 slovenských nemocníc.

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská v utorok uviedla do prevádzky nový CT prístroj pre Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Ako v tlačovej správe informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, ide o ďalší z moderných prístrojov, ktoré ministerstvo zdravotníctva obstaralo z celkového počtu 13 CT pre 11 slovenských nemocníc.

„Vďaka obstarávaniu a elektronickej aukcii sme ušetrili celkovo približne 15 miliónov eur v porovnaní s českými cenami,“ uviedol rezort. Ušetrené peniaze podľa neho nemocnice môžu investovať do ďalších oblastí, kde ich pacienti či zdravotníci najviac potrebujú.

Centrálne obstarávanie ušetrilo

Ako ďalej uvádza ministerstvo, parametre, ktoré rezort nastavil v roku 2016 vďaka centrálnemu obstarávaniu a elektronickým aukciám, dali stop predraženým nákupom.

„Centrálne obstarávanie prostredníctvom elektronických aukcií, ktoré sme uviedli do života v roku 2016, prinieslo jednoznačné výsledky. Okrem výrazného šetrenia finančných prostriedkov zlepšujeme aj kvalitu zdravotnej starostlivosti,“ skonštatovala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Vďaka centrálnemu obstarávaniu je vysúťažená cena za CT prístroj 1,2 mil. eur s DPH.

„Podľa zistení Inštitútu zdravotnej politiky, napríklad v Česku za prístroj so slabšími parametrami a kratším pozáručným servisom zaplatili o 20 % viac,“ povedal riaditeľ odboru stratégie Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Michal Štofko.

Zlepší kvalitu aj rýchlosť vyšetrenia

Rádiologické oddelenie v novozámockej nemocnici bude môcť pacientom poskytovať výrazne kvalitnejšie a rýchlejšie služby.

„Nový CT prístroj na jednu otáčku lampy dokáže urobiť 256 vrstiev vyšetreného orgánu. Rádovo ide o zlomky sekúnd. Je to obrovský benefit pre našich pacientov,“ informoval primár rádiologického oddelenia Tibor Firický.

Ekonomická riaditeľka FNsP Nové Zámky Ľubica Bartošová očakáva výrazné zlepšenie kvality a rýchlosti vyšetrení. Týka sa to najmä u kriticky chorých pacientov.

„Nepochybne sa nám podarí docieliť zvýšenie počtu vyšetrení a skrátenie čakacej doby na CT vyšetrenie u niektorých ochorení,“ povedala.

Nemocnica v Nových Zámkoch zabezpečuje komplexnú zdravotnú starostlivosť pre takmer 160 tisíc obyvateľov okresu. Spádovú oblasť má z okresov Šaľa, Komárno a Levice.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X