Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Svet zdravia
10. augusta 2018 13:13 Zdravotnícke zariadenia od vpavZdravotnictve.sk

V michalovskej nemocnici začali robiť nové operácie ruky

Traumatológia v Nemocnici Svet zdravia Michalovce uskutočnila štyri nové operácie, ktoré v nej dosiaľ nerobili.

Podľa tlačovej správy nemocnice išlo o totálnu náhradu koreňového kĺbu palca na ruke, endoskopickú operáciu syndrómu karpálneho tunela a artroskopiu zápästia.

Dôkladná príprava

Do Michaloviec prišiel na pozvanie primára traumatológie michalovskej nemocnice Maroša Eľka aj český chirurg Radek Kebrle z Ústavu chirurgie ruky a plastickej chirurgie vo Vysokej nad Jizerou.

„S primárom traumatológie dlhodobo spolupracujeme a často odborne konzultujeme rôzne nové operačné techniky, ktoré my už robíme štandardne. Aj preto som rád prišiel a ukázal ich lekárom v michalovskej nemocnici,“ povedal Kabrle.

Pri operáciách spoločne komentovali každý krok. Podľa českého chirurga nie je dôležitá len technika, ale aj to, na čo si treba dávať pozor.

Nahradili kĺb palca ruky

Jednou zo štyroch operácií bola totálna náhrada kĺbu palca na ruke. Pacient trpel degeneratívnym a poúrazovým opotrebovaním koreňového kĺbu palca (risartróza).

„Toto ochorenie najčastejšie postihuje ženy po 50. roku života. Prvé príznaky  sa však objavujú aj u mladších pacientiek, napríklad občasnými bolesťami,“ vysvetlil Eľko. Postihnutie sa podľa jeho slov objavuje pri špecifických povolaniach, napríklad u šičiek. Tiež u pacientov so zlomeninami a poškodeniami väzov prvej záprstnej kosti.

Túto operáciu spravili v michalovskom regióne prvýkrát. Prítomní boli aj lekári z košickej fakultnej nemocnice, ktorí tak získali nové skúsenosti.

Operovali novou metódou

Lekári tiež u dvoch pacientov operačne liečili syndróm karpálneho tunela. Michalovská nemocnica to doteraz robila len chirurgicky, čo je najčastejšie využívaná metóda. V spolupráci s českým špecialistom však úspešne operovali pacientov už aj endoskopicky.

„Takáto operácia je kratšia, bezpečnejšia a minimálne invazívna,“ uviedol Eľko. Podľa neho po zákroku ostane len malá rana na zápästí. Rýchlejšie sa lieči a menej bolí. A vďaka artroskopickej optike lekári detailne vidia operačné pole.

Syndróm karpálneho tunela patrí medzi najčastejšie ochorenia, ktoré môžu postihnúť oblasť zápästia a ruky. Príčinou je hlavne stereotypná manuálna práca. Čoraz častejšie sa vyskytuje u ľudí pracujúcich s počítačom, ktorí nesprávne držia myš. Prejavuje sa nočnými bolesťami, oslabením sily ruky či tŕpnutím prstov.

Všetky operácie prebehli podľa tlačovej správy bez komplikácií a pacienti sú už v domácej liečbe.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X