Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Doctor 563428_1280.jpg
Pixabay.com
30. novembra 2015 9:53 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Výpovede pokračujú, už ich je 970

AKTUALIZOVANÉ: Ďalších 12 sa pripojilo v Bojniciach. Celkové skóre zatiaľ 840 výpovedí.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice podalo v pondelok hromadnú výpoveď 64 sestier.  Hromadné výpovede dalo aj 130 sestier v Nemocnici Poprad. Doteraz tak k tomuto kroku pristúpilo v slovenských nemocniciach 970 sestier a pôrodných asistentiek.

„V súčasnosti pracuje v našej nemocnici 1 175 sestier a pôrodných asistentiek a môžem potvrdiť, že v pondelok podalo výpovede 64 sestier, konkrétne z dvoch našich pracovísk – anestéziólogie a intenzívnej medicíny,“ uviedla hovorkyňa UNLP Košice Ladislava Šustová.

K možným opatreniam sa však zatiaľ nevyjadrila vzhľadom na fakt, že výpovedná lehota začína sestrám plynúť od utorka. „Cieľom vedenia nemocnice je zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti našim pacientom bez obmedzenia,“ dodala Šustová.

Podľa Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek výpoveď v pondelok podalo aj 106 sestier vo Fakultnej nemocnici v Trnave. „Výpovede momentálne analyzujeme. Priebežne sme začali s podávaním informácií o nových mzdách pre jednotlivých zamestnancov, ktoré dokazujú, že sa im nebudú mzdy znižovať,“ uviedol hovorca trnavskej nemocnice Matúš Stračiak.

V stredu 25. novembra dalo výpovede 200 sestier v Žiline, následne v piatok 27. novembra 382 sestier a pôrodných asistentiek v Prešove a 76 v bojnickej nemocnici. K nim sa v pondelok pridalo ďalších dvanásť.

Akcia zbierania podpisov pod deklarácie o pripravenosti podať výpovede začala po tom, čo Ministerstvo zdravotníctva SR napriek mnohým rokovaniam komôr a odborov, ktoré trvali takmer tri roky, nezapracovalo žiadnu požiadavku do zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov.

Komora sestier zotrváva na troch požiadavkách: zákon musí platiť pre všetkých zdravotníkov, zvýšiť by sa mali koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a taktiež základná zložka mzdy o každé tri roky praxe.

Podľa šéfky odborov Moniky Kaveckej sú podané výpovede dôkazom toho, že minister zdravotníctva podcenil situáciu a sestry nedôverujú jeho deklarovaným garanciám.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X