Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UEM
MVDr. Ladislav Strojný a simulátor ľudského mikrobiálneho ekosystému SITA / Ivan Fleischer
25. novembra 2015 14:03 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Ústav experimentálnej medicíny zrekonštruoval priestory

Ústav experimentálnej medicíny UPJŠ LF v Košiciach v stredu otvoril zrekonštruované priestory. Vybavené boli novým zariadením a špičkovou prístrojovou technikou z projektov štrukturálnych fondov EÚ CEMIO, PROBIO a PROBIOTECH realizovaných v uplynulom období v celkovej hodnote viac než 2 milióny eur. Informovala o tom PR manažérka Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach Jaroslava Oravcová.

Ústav získal ako piate pracovisko na svete unikátny experimentálny model „Simulátor ľudského mikrobiálneho ekosystému TWINSHIME“, ktorý významne prispeje k realizácii projektov v rámci nového výskumného programu zameraného na štúdium úlohy črevnej mikroflóry v patogenéze chronických chorôb a možností jej cielenej modulácie v ich prevencii a terapii.

Prístroj je určený na štúdium fyzikálno-chemických, enzymatických a mikrobiálnych procesov v podmienkach in vitro. Dokonale simuluje činnosť ľudského tráviaceho traktu pozostávajúceho zo žalúdka, tenkého čreva a troch segmentov hrubého čreva.

 

„Sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať nielen vhodné priestory pre našu prácu, ale aj skvelé prístrojové vybavenie pre náš výskumný program orientovaný na štúdium úlohy črevnej mikroflóry v patogenéze chronických chorôb a možností jej cielenej modulácie v ich prevencii a terapii,“ uviedol prednosta ústavu Alojz Bomba.

„K dispozícii máme v súčasnosti kvalitne vybavené laboratóriá – Laboratórium mikrobiológie, imunológie, molekulovej a bunkovej biológie biochémie, morfológie a metaboliky,“ povedal prednosta, podľa ktorého je hlavným cieľom pracovníkov ústavu vybudovanie špičkového výskumného pracoviska zameraného na cielenú moduláciu črevnej mikroflóry v prevencii a terapii chronických chorôb a zapojenie sa do medzinárodných konzorcií výskumných projektov, predovšetkým v rámci programu Horizont 2020.

RNDr. Jana Štofilová s fluorescenčným mikroskopom
Lekárska fakulta UPJŠ Košice

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X