Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Úrad pre dohľad prijal vlani 1 754 podaní v oblasti starostlivosti

ÚDZS
SITA / Tomᚹ Benedikovič

ÚDZS v minulom roku uložil celkovo 116 finančných pokút vo výške 189 500 eur pre porušenie zákonných ustanovení poskytnutej zdravotnej starostlivosti. 

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) prijal v minulom roku 1 754 podaní v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Z roku 2014 bolo nedoriešených, a teda prenesených 427 podaní. Celkovo sa tak úrad vlani zaoberal 2 181 podaniami.

K 31. decembru 2015 ukončil ÚDZS 1 682 podaní, čo predstavuje 77,12 %, zvyšných 499 (22,88 %) zostalo v riešení. Vyplýva to zo Správy o činnosti ÚDZS za minulý rok, ktorú vláda v piatok vzala na vedomie.

Predmet podaní sa podľa zverejnených informácií týkal predovšetkým nespokojnosti s postupom pri liečbe (51,40 %) a úmrtia v súvislosti s poskytovanou zdravotnou starostlivosťou (23,66 %).

„Podania, ktoré podľa obsahu nebolo možné zaradiť do žiadnej z ostatných kategórií, úrad zahrnul do kategórie „iné“ (posudzovanie nároku na invalidný dôchodok, podozrenie zo zanedbania ZS),“ píše sa v správe.

Úrad v minulom roku uložil celkovo 116 finančných pokút vo výške 189 500 eur pre porušenie zákonných ustanovení poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Najvyššiu pokutu stanovila pobočka Trenčín, a to vo výške osem tisíc eur, najviac, až 26 pokút, dala pobočka úradu v Košiciach. ÚDZS vlani nepodal pre nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť žiadne trestné oznámenie.

Jednou z hlavných priorít ÚDZS bola podľa správy aj implementácia systému platieb za diagnózu (DRG).

„Počas roku 2015 prebiehala testovacia fáza zberu údajov a príprava centrálneho groupera. Od 4. januára tohto roka je systém DRG prevádzkovaný v ostrom režime zberu a vykazovania dát s neutrálnym financovaním,“ zhrnul ÚDZS.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 29. apríla 2016 14:10Zdroj SITA
K téme

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...