Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ÚDZS
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič
29. apríla 2016 14:10 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Úrad pre dohľad prijal vlani 1 754 podaní v oblasti starostlivosti

ÚDZS v minulom roku uložil celkovo 116 finančných pokút vo výške 189 500 eur pre porušenie zákonných ustanovení poskytnutej zdravotnej starostlivosti. 

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) prijal v minulom roku 1 754 podaní v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Z roku 2014 bolo nedoriešených, a teda prenesených 427 podaní. Celkovo sa tak úrad vlani zaoberal 2 181 podaniami.

K 31. decembru 2015 ukončil ÚDZS 1 682 podaní, čo predstavuje 77,12 %, zvyšných 499 (22,88 %) zostalo v riešení. Vyplýva to zo Správy o činnosti ÚDZS za minulý rok, ktorú vláda v piatok vzala na vedomie.

Predmet podaní sa podľa zverejnených informácií týkal predovšetkým nespokojnosti s postupom pri liečbe (51,40 %) a úmrtia v súvislosti s poskytovanou zdravotnou starostlivosťou (23,66 %).

„Podania, ktoré podľa obsahu nebolo možné zaradiť do žiadnej z ostatných kategórií, úrad zahrnul do kategórie „iné“ (posudzovanie nároku na invalidný dôchodok, podozrenie zo zanedbania ZS),“ píše sa v správe.

Úrad v minulom roku uložil celkovo 116 finančných pokút vo výške 189 500 eur pre porušenie zákonných ustanovení poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Najvyššiu pokutu stanovila pobočka Trenčín, a to vo výške osem tisíc eur, najviac, až 26 pokút, dala pobočka úradu v Košiciach. ÚDZS vlani nepodal pre nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť žiadne trestné oznámenie.

Jednou z hlavných priorít ÚDZS bola podľa správy aj implementácia systému platieb za diagnózu (DRG).

„Počas roku 2015 prebiehala testovacia fáza zberu údajov a príprava centrálneho groupera. Od 4. januára tohto roka je systém DRG prevádzkovaný v ostrom režime zberu a vykazovania dát s neutrálnym financovaním,“ zhrnul ÚDZS.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X