Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto operacia.jpg
MUDr. Aurélia Kollová z Neurochirurgickej kliniky UNLP Košice
27. novembra 2015 10:25 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

UNLP Košice urobila prvú endoskopickú operáciu šípového švu

Operácia 4-mesačného dieťaťa trvala jeden a pol hodiny. U dospelých sa tieto výkony nerealizujú, je to operácia detského veku, kedy mozog potrebuje rásť a predčasne zrastená lebka by mu v tom bránila.

Lekári Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach uskutočnili 26. októbra prvú endoskopickú operáciu na Slovensku pre kraniosynostózu šípového švu len u 4-mesačného dieťaťa. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Jaroslava Šustová.

Ako vysvetlila, kraniosynostóza šípového švu, je vrodená porucha rastu lebky, pri ktorej sa predčasne uzatvára šípový šev, medzi jednotlivými lebečnými kosťami. Lebka tak prestáva rásť v kolmom smere na predčasne uzavretý šev.

„Okrem kozmetickej stránky je ešte dôležitejšia tá funkčná – v prípade, že veľkosť mozgovej časti lebky nebude dostatočná, mozog nebude mať dostatok priestoru pre svoj rast, čo môže viesť k neurologickým poruchám,“ priblížila Šustová.

Endoskopicky je tento výkon možné urobiť ideálne okolo štvrtého mesiaca života, maximálne do 6 mesiacov, pretože potom sú kosti lebky hrubšie a operácia sa robí klasickým otvoreným spôsobom, trvá dlhšie, sú pri nej väčšie straty krvi a ostávajú rozsiahlejšie jazvy.

Operácia v spomínanom prípade trvala jeden aj pol hodiny. „Z dvoch operačných rán približne 2,5 centimetra dlhých bol zavedený endoskop a pod jeho kontrolou bola oddelená lebečná kosť v definovanom rozsahu ako od kože nad ňou, tak aj od tvrdej pleny, čo je obal mozgu pod ňou a následne odstránený kus lebečnej kosti, obsahujúci predčasne zrastený šípový šev na temene hlavičky,“ stručne opísala priebeh operácie lekárka Aurélia Kollová z Neurochirurgickej kliniky.

Ako dodala, v pooperačnom období ma dieťa na hlave helmu, vyrobenú na mieru, ktorá má chrániť a zároveň formovať tvar lebky počas dorastania kosti. U dospelých sa tieto výkony nerealizujú, je to operácia detského veku, kedy mozog potrebuje rásť a predčasne zrastená lebka by mu v tom bránila.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X