Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Melanom
Foto: Thinkstock
15. mája 2018 8:21 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

UNLP Košice opäť ponúkne vyšetrenia materských znamienok

Aj tento rok sa dermatológovia z Kliniky dermatovenerológie našej nemocnice pripoja k preventívnej kampani s názvom  Európsky deň melanómu.

Podujatie prebiehajúce pod záštitou Európskej akadémie dermatológie a venerológie je zamerané na preventívne vyšetrenie kože a zvýšenie informovanosti verejnosti o rizikových faktoroch vzniku kožných nádorov, predovšetkým o vplyve slnečného žiarenia.

„Zhubné nádory kože patria vôbec medzi najčastejší typ rakoviny u človeka a neobchádzajú ani ľudí v mladom veku“, konštatuje primár kliniky Tomáš Kampe.

Ako zároveň dodáva: „Rakovina kože môže byť liečiteľná za predpokladu, že je diagnostikovaná a liečená v predstihu. Preto je dôležité, aby verejnosť bola informovaná o rizikových faktoroch jej vzniku a možných príznakoch tohto závažného ochorenia.“

Vyšetrenia aj osveta

Okrem vyšetrenia kožného povrchu a už prítomných znamienok sa dermatológovia počas akcie zamerajú aj na objasňovanie rizikových faktorov vzniku rakoviny kože a zdôrazňovanie významu preventívnych vyšetrení.

„Rakovina kože nezmizne, ak ju budete ignorovať. Naopak, umožníte tým jej šírenie a vznik komplikácií, čo v prípade malígneho melanómu môže mať fatálne dôsledky,“ dopĺňa primár.

Minulý rok bolo v rámci Melanoma day na Klinike dermatovenerológie UNLP vyšetrených 73 pacientov, z toho boli zachytené 4 basaliomy.

Preventívne bezplatné vyšetrenie v rámci kampane budú košickí dermatológovia realizovať v stredu 16. mája v priestoroch Kliniky dermatovenerológie na Tr. SNP 1 (na 8. poschodí) v čase od 9:00 do 14:00.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X