Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Biotlaciaren.jpg
Andrej Thurzo s prvym bioatramentom vytlacenym zmensenym modelom nosa LF UK
16. augusta 2016 11:48 Ostatné od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Na Univerzite Komenského môžu využívať 3D biotlačiareň

Medici Univerzity Komenského v Bratislave (UK) môžu využívať unikátnu novinku – 3D biotlačiareň. Tento prístroj na Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty UK je schopný vytlačiť živé bunky.

Ako informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová, vďaka biotlačiarni sa pre medikov UK otvoria nové možnosti v oblasti regeneratívnej medicíny.

„Bioprinting má mimoriadny potenciál do blízkej budúcnosti,“ priblížil význam novinky priekopník 3D tlače v medicíne na Slovensku Andrej Thurzo. „V budúcnosti bude už bežné vytlačiť náhradu poškodeného tkaniva alebo orgánu z vlastných buniek pacienta. Predíde sa tak odmietnutiu tkaniva pri transplantáciách a pacient tiež nebude musieť podstupovať imunosupresívnu liečbu,“ dodal Thurzo.

Prvá na Slovensku

Biotlačiareň (Inkredible), ktorá bude slúžiť pre študentov, ale aj pedagógov Lekárskej fakulty UK, je prvou svojho druhu na Slovensku. Prispeje k posúvaniu hraníc poznania v oblasti výskumu 3D tlače živými bunkami.

Vďaka biotlačiarni bude tiež možné venovať sa  zaujímavým témam diplomových prác či prác študentskej vedeckej odbornej činnosti.

Prístroj tlačí prostredníctvom dvoch hláv priamo na Petriho misku. Pri kultivácii ľudských buniek sa biologický atrament umiestnený do zásobníkov vytláča tryskami pre tlač. Tlačiareň vytvára vzor buniek z vrstiev prekladaných hydrogélom. Vytlačené tkanivo sa potom nechá prirodzene rásť.

V budúcnosti to bude bežná prax

O niekoľko rokov bude podľa Thurza asi samozrejmé, že niektoré špecializácie lekárov budú bežne pracovať s digitálnymi 3D modelmi ako výstupmi do 3D biotlačiarne.

„Je preto skvelé, že medici Univerzity Komenského sa už dnes majú možnosť oboznámiť so svetom regeneratívnej medicíny – možno reality ich klinickej praxe po úspešnom skončení štúdia na Lekárskej fakulte UK,“ doplnil Thurzo.

Biotlačiareň zakúpila Slovenská spoločnosť pre regeneratívnu medicínu – z podpory Nadácie Tatrabanky. Hodnota prístroja (spolu s biologickým atramentom) predstavuje viac ako 10 tis. eur.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X