Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_klon.jpg
Foto: Pixabay.com
7. júla 2017 12:13 Poisťovníctvo od SITASITA

Union: Stabilizovať výdavky na lieky môžu generiká

Ak by všetci poistenci Union ZP užívali generickú verziu svojho lieku, ušetrili by podľa zdravotnej poisťovne spolu dva milióny eur ročne.

Stabilizovať výdavky na lieky a zároveň zabezpečiť, aby k nim mala prístup čo najširšia skupina pacientov, môžu generiká. Konštatovala to Union zdravotná poisťovňa v tlačovej správe.

„Hoci poisťovne posielajú vybraným skupinám poistencov preplatky za lieky na predpis, ak za ne zaplatili viac ako 25 eur, ušetriť sa dá aj iným spôsobom. Opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika na generikum. Ide o tú istú, avšak lacnejšiu verziu vášho lieku,“ poznamenala zdravotná poisťovňa.

Ak by všetci poistenci Unionu užívali generickú verziu svojho lieku, ušetrili by podľa zdravotnej poisťovne spolu dva milióny eur ročne.

Na výnimku upozorní lekár

Podľa revízneho farmaceuta Union ZP Tomáša Tesařa majú generické lieky výrazne nižšiu cenu ako takzvané lieky originálne, pretože do ich ceny sa nezapočítavajú náklady na výskum a vývoj lieku.

„Tieto lieky sa prísne porovnávajú so svojimi „originálmi“. Pri testoch musia mať rovnaké účinky a musia byť tiež rovnako bezpečné,“ vysvetlil.

Vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že generikum nie je pre pacienta vhodné – vtedy by to mal lekár uviesť na recepte.

Aj celkom bez doplatku

Podľa Unionu, ak by lekár predpísal nemenované antibiotikum na angínu s doplatkom 4,13 eur, generikum s rovnakým účinkom by stálo len 0,48 eur. „Rovnako sa dá ušetriť aj na liekoch na cukrovku – kým za originálny liek platíte doplatok 5,48 eur, generikum môže byť dokonca úplne bez doplatku,“ upozornila zdravotná poisťovňa.

Členka predstavenstva Union ZP Elena Májeková poznamenala, že lieky tvoria významnú časť rozpočtu nielen niektorých domácností, ale aj poisťovne – je to dokonca viac ako pätina z celkových nákladov.

V roku 2016 išlo o sumu 64 miliónov eur. Podľa štatistík Unionu sú pre poisťovňu najnákladnejšie onkologické lieky. Nasledujú ich lieky na kardiovaskulárne ochorenia a na choroby dýchacích ciest. Najčastejšie lekári predpisujú antibiotiká – tie si vybralo až 44 % všetkých poistencov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X