Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Creva
Foto: GettyImages
15. mája 2019 14:48 Poisťovníctvo od mevZdravotnictve.sk

Union bude ďalej presviedčať poistencov na test na okultné krvácanie

Odozva je malá, poisťovne sa však nevzdávajú

Skúsenosti VšZP s návratnosťou testu na okultné krvácanie potvrdila aj poisťovňa Union. „Test si zatiaľ spravilo len okolo 20 % nami oslovených poistencov, čo je podľa nás málo,“ informovala členka predstavenstva Unionu Elena Májeková.

V januári v rámci pilotnej fázy skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka, koordinovaného rezortom zdravotníctva, zaslal Union vybranej skupine poistencov vo veku 50 až 74 rokov listy. V nich boli vložené testy na zistenie okultného krvácania v stolici.

Výzvy do elektronickej pošty

Takýto list dostalo začiatkom roka 1821 poistencov Union zdravotnej poisťovne. Ani nie štvrtina poistencov však zareagovala.

„Rozhodli sme sa preto opätovne osloviť našich poistencov prostredníctvom elektronickej pošty, aby si uvedený test spravili a aby nezanedbávali starostlivosť o svoje zdravie,“ dodala Májeková.

Colorectal cancer

Test je potrebné spraviť podľa priloženého návodu. Vzorku odobranej stolice je nutné doručiť všeobecnému lekárovi v odberovej nádobke spolu s obálkou, v ktorej je uložená testovacia platnička. Spraviť to treba najneskôr do troch dní po odobratí stolice.

Tritisíc zbytočných úmrtí ročne

Od výsledku pilotného projektu bude závisieť, či sa v blízkej budúcnosti zavedie pravidelné testovanie ohrozeného obyvateľstva na Slovensku celoplošne tak, ako to úspešne prebieha v mnohých vyspelých krajinách sveta.

Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje viac ako 5 000 nových prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. Väčšinou však už ide o pokročilé štádiá a zbytočne tak ročne na Slovensku zomrie až 3 000 ľudí.

Toto ochorenie je však vyliečiteľné, ak sa zistí včas. Stačí absolvovať jednoduché vyšetrenie na zistenie neviditeľného množstva krvi v stolici a tak zistiť, či je riziko ochorenia zvýšené.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X