Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mozog_mri.jpg
Foto: Pixabay.com
17. apríla 2019 12:16 Zdravotnícke zariadenia od mevZdravotnictve.sk

Unikátna technológia pomáha pacientom s mŕtvicami v Skalici

Novinka z Oxfordu umožní zasiahnuť aj 24 hodín po vzniku cievnej mozgovej príhody

Novú špecializovanú technológiu na diagnostiku a liečbu cievnych mozgových príhod uviedli do prevádzky vo FNsP Skalica. Ako uviedla riaditeľka nemocnice Renáta Kormanová, novinka umožní komplexnejšiu diagnostiku a efektívnejšiu liečbu i väčšieho počtu pacientov. Zároveň dokáže zasiahnuť v dlhšom časovom odstupe od vzniku príhody ako doposiaľ.

Ojedinelá technológia umožňuje na CT pracovisku automatické hodnotenie perfúzie mozgu, vyhodnotenie kolaterálneho obehu či ASPECT skóre. „Posúdenie stupňa poškodenia mozgového tkaniva po cievnej mozgovej príhode umožní absolvovať špecifickú endovaskulárnu liečbu u časti pacientov, v časovom okne do 24 hodín od vzniku príhody,“ priblížila Koranová.

Zníži úmrtnosť aj trvalé poškodenie mozgu

Technológiu vyvinuli na Oxfordskej univerzite a cerebrovaskulárne centrum skalickej nemocnice ju začalo využívať ako prvé na Slovensku.

„Zavedenie novej technológia významne znižuje úmrtnosť a ťažké, trvalé poškodenie po prekonanej mozgovej príhode,“ vysvetlila riaditeľka nemocnice.

Na nadobudnutie technológie v hodnote 45-tisíc eur získala sponzorské granty nezisková organizácia Zdravie pre Záhorie.

Nemocnica slúži pre vyše 130-tisíc obyvateľov okresov Senica, Skalica, Myjava a čiastočne i Malacky.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X