Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Beblavý
Miroslav Beblavý SITA / Jozef Jakubčo
24. septembra 2015 12:30 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

ÚDZS nemôže prešetriť konflikt záujmov, tvrdí Beblavý

Jediným riešením kauzy Všeobecnej zdravotnej poisťovne je podľa poslanca Miroslava Beblavého poslať tam forenzný audit. 

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nemá kompetenciu prešetriť možný konflikt záujmov bývalého generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia. Preto podnet, ktorý dal minister zdravotníctva SR Viliam Čislák spolu s Foraiom, aby preskúmal sporné zmluvy VšZP s firmami Anny Sučkovej, je len zahmlievanie kauzy. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to vyhlásil poslanec NR SR Miroslav Beblavý (Sieť).

ÚDZS podľa Beblavého nemá nič s riešením konfliktov záujmov, ani s výhodnosťou alebo nevýhodnosťou zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. „Vo vzťahu k poisťovniam môže riešiť maximálne tak minimálnu sieť. To znamená, že či má poisťovňa uzavreté zmluvy s dostatočným počtom poskytovateľom v danom území, ale nič z toho nesúvisí s tým, či Forai zvýhodnil svoju tetu,“ dodal.

Ak by sa ÚDZS podľa Beblavého rozhodol pokutovať, tak by sankcionoval VšZP, nie bývalého generálneho riaditeľa. „Keďže VšZP vlastníme my všetci, tak to zaplatíme my všetci,“ poznamenal Beblavý.

Takáto situácia však podľa neho nenastane, keďže úrad nemá kompetenciu. Jediný, kto môže prešetriť možný konflikt záujmov, je parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. „Ústavný zákon však v článku deväť hovorí, že konanie sa zastaví vtedy, ak sa verejný funkcionár pred hlasovaním o rozhodnutí vzdá svojej funkcie,“ vysvetlil Beblavý.

Jediným riešením kauzy Všeobecnej zdravotnej poisťovne je podľa podpredsedu Siete poslať tam forenzný audit. „Forenzný audítor je nezávislý kontrolór, ktorý sa špecializuje na odhaľovanie podvodov v súkromnej alebo verejnej sfére,“ uzavrel Beblavý.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X