Týždeň mozgu bude aj o živote s Alzheimerovou chorobou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Demencia.jpg
Pixabay.com

Preventívna a edukačná kampaň Spolu proti demencii, ktorá bude od 14. do 20. marca, sa zameria na informovanie o tomto ochorení mozgu a búranie predsudkov s ním spojených. 

V rámci celosvetového Týždňa mozgu, ktorý sa na Slovensku koná už deviaty rok, sa v dňoch od 14. do 20. marca začne preventívna a edukačná kampaň Spolu proti demencii. Oznámili to odborníci z Centra MEMORY, ktorí projekt pripravili s podporou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Osvetové podujatie sa zameria na informovanie o Alzheimerovej chorobe, ako aj na odstraňovanie predsudkov s ňou spojených, pričom sprievodné aktivity budú zamerané aj na pacientov, ich rodiny a opatrovateľov.

Odborníci odhadujú, že na Slovensku touto degeneratívnou chorobou mozgu trpí takmer 60-tisíc pacientov a stará sa o nich približne 150-tisíc opatrovateľov, pričom sa stále stretávajú s rôznymi predsudkami a mýtami, pre ktoré sa mnohí k lekárovi dostanú oveľa neskôr, ako by mali.

To bolo podnetom pre vznik projektu Spolu proti demencii. Informovaniu verejnosti a destigmatizácii ochorenia má napomôcť podporná webová stránka, na ktorej si návštevníci môžu nájsť potrebné informácie o demencii, trénovaní pamäte či informácie pre ľudí starajúcich sa o takýchto pacientov. Okrem iného si môžu vyplniť online formulár, vďaka ktorému budú môcť zistiť, ako je na tom ich pamäť.

Prednášky, diskusie, terapie

Sprievodnou akciou kampane budú takzvané Dni otvorenej mysle v bratislavskom centre MEMORY. V dňoch 14. až 16. marca budú pacienti s Alzheimerovou chorobou, ich rodinní príslušníci, opatrovatelia a verejnosť môcť navštíviť prednášky, diskusie, komentované prehliadky denného pobytu či zážitkové terapie.

„Prvý deň bude zameraný na demenciu teoreticky. Druhý deň, 15. marca, budeme hovoriť s ľuďmi, ktorých sa demencia priamo týka. S pacientmi a ich rodinnými príslušníkmi. Šestnásteho marca predstavíme podporné skupiny, pomoc rodinám, ktoré sa starajú o ľudí s Alzheimerovou chorobou,“ prezradila riaditeľka centra Mária Čunderlíková.

Súčasťou kampane je aj vydanie odbornej príručky Ako si poradiť s demenciou. 

„Dôležitá je skorá diagnostika, ktorá môže pomôcť,“ zdôraznila psychiatrička Viera Albertyová. Poukázala na fakt, že v ranom štádiu Alzheimerovej choroby možno lepšie podchytiť a zabrzdiť jej vývoj, pričom pomôcť pri tom môže vyšetrujúci praktický lekár ako aj rodina pacienta.

„Pre pacienta je benefitom (skorej diagnostiky, pozn. SITA), že zostane čo najdlhšie sebestačný. Kvalita jeho života bude dlhšia,“ dodala.

Príznaky demencie

  • zhoršovanie krátkodobej pamäte
  • ťažkosti s vykonávaním predtým známych činností
  • zhoršený úsudok
  • strata časovej a priestorovej orientácie
  • zmeny nálady
  • paranoja

Na svete pribudne každé tri sekundy človek s demenciou, pričom práve Alzheimerova choroba stojí za 50 až 60 percentami prípadov. V roku 2015 bolo na svete 46,8 milióna ľudí s demenciou.

Príznaky tohto progresívneho degeneratívneho ochorenia sa často pripisujú starnutiu či depresii a stresu. V súčasnosti ešte neexistuje liek na vyliečenie tejto choroby, avšak lekári vedia spomaliť jej priebeh liekmi, ktoré dokážu oddialiť najťažšie štádiá ochorenia.

Prevenciou Alzheimerovej choroby je podľa odborníkov zdravý životný štýl, pohyb a zachovanie mentálnej aktivity v podobe krížoviek či špeciálnych tréningov pamäte.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať