Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Trebisov
Foto: Svet zdravia
23. septembra 2018 9:22 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Trebišovská nemocnica zriadila pre pacientov komunitné miestnosti

Nemocnica Svet zdravia Trebišov počas letných mesiacov búrala a rekonštruovala svoje priestory a v piatok oficiálne otvorila svoje prvé komunitné nemocničné miestnosti.

Pacienti v nich nájdu priestor, kde môžu relaxovať s knihou alebo hudbou či tráviť čas s príbuzným v príjemnom prostredí.

Dosiaľ nič podobné v nemocnici neexistovalo a aj v rámci siete nemocníc Svet zdravia ide o pilotný projekt.

„Naším cieľom bolo poskytnúť pacientom okrem medicínskej a ošetrovateľskej starostlivosti aj starostlivosť psychosociálnu. Aj to, ako sa pacient v nemocnici cíti a aké prostredie ho obklopuje, totiž dokáže prispieť k zlepšeniu jeho zdravotného stavu,“ vysvetlil riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Trebišov Juraj Bazár.

Prvé komunitné miestnosti budú slúžiť pacientom na onkológii a psychiatrii, kde je podľa riaditeľa zriadenie takéhoto špecifického priestoru ešte dôležitejšie než na iných oddeleniach.

Onkologickým pacientom poskytne aj súkromie

Na oddelení klinickej onkológie pacienti často trpia bolesťami a spoločnú izbu zdieľajú s pacientom s podobným osudom.

Práve to niekedy nemusí dobre vplývať na ich psychický stav. Nová miestnosť im tak poskytuje priestor na trávenie času v príjemnom prostredí, na relax pri čítaní knihy či počúvaní hudby, ale aj možnosť byť sám a mať trochu súkromia.

Pacienti v komunitnej miestnosti zároveň nájdu priestor na rozhovor s duchovným, rodinou či psychológom. Pod vedením odborného personálu budú miestnosť využívať na spoločné pravidelné stretnutia a zdieľanie skúseností aj stomici.

Pomôže aj psychiatrickým pacientom

V rámci komplexnej  liečby  pacientov na psychiatrickom  oddelení  je  dôležitá aj psychoterapeutická podpora a cielené pôsobenie.

Komunitná miestnosť na psychiatrii bude slúžiť hlavne na nácvik relaxačných techník, zlepšovanie kognitívnych schopností, muzikoterapiu, psychosociálnu rehabilitáciu či budovanie vnútornej motivácie pacientov, ktorí sa ocitli v ťažkých životných situáciách.

„Onkológia a psychiatria sú odbory, pri ktorých býva hospitalizácia často spojená s dlhším pobytom v nemocnici a v odlúčení od svojich blízkych. Preto je veľmi dôležité pokúsiť sa aspoň trochu spríjemniť tento pobyt v cudzom prostredí. Dať pacientom možnosť vymeniť svoju izbu za iné, možno trochu príjemnejšie prostredie,“ povedal Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá na projekte spolupracovala.

„Komunitný priestor v rámci dvoch oddelení bol však aj pre nás úplnou novinkou. Verím však, že aj tento projekt bude úspešný a budeme no môcť ešte zopakovať,“ dodal Kultan.

Pilotný projekt

Náklady na stavebné úpravy, výmenu okien, podláh a zariadenie priestorov, aby slúžili svojmu účelu čo najlepšie sa vyšplhali na 18-tisíc eur.

Pacienti v izbách nájdu klasické i polohovateľné kreslá, knižnicu, interaktívnu stenu, HiFi súpravu či kávovar.

Doteraz sa v nemocniciach Sveta zdravia budovali hravé denné miestnosti na detských oddeleniach. Ak sa nový pilotný projekt ujme, komunitné miestnosti sa budú postupne vytvárať aj v ďalších nemocniciach siete.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X