Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svetla_operacne.jpg
Foto: FreeImages.com
15. decembra 2017 14:03 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Tím CINRE začal od decembra operovať na pôde Medissima

Medicínsky tím budúceho Centra intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE od decembra začal operovať na pôde bratislavskej nemocnice ProCare Medissimo. Majú za sebou 25 náročných endovaskulárnych operačných zákrokov.

Medzi nimi boli aj šiesti pacienti z mozgovými aneuryzmami, ktorých buď pre náročnosť nálezu alebo z kapacitných dôvodov priviezli na pracovisko z rôznych kútov Slovenska. Traja z nich boli v akútnom stave s krvácajúcimi mozgovými aneuryzmami. Všetky doterajšie zákroky prebehli úspešne a bez komplikácií.

Medicínsky tím Cinre zatiaľ využíva existujúce operačné a administratívne zázemie nemocnice. V týchto dňoch sa však finišuje s dostavbou nových priestorov pre oddelenie intervenčnej rádiológie. Vďaka trom operačných sálam s najmodernejším röntgenovým vybavením bude možné zvýšiť dnešnú kapacitu až na deväť zákrokov denne.

Fungujú nepretržite

Ako uviedol Ivan Vulev, medicínsky riaditeľ budúceho CINRE, ktorý je zároveň medicínskym riaditeľom ProCare Medissimo, už prvé decembrové dni dokázali, že dostupnosť endovaskulárnych zákrokov je na Slovensku nedostatočná.

„V súčasnosti pokrývame celé spektrum endovaskulárnych výkonov. Od začiatku mesiaca fungujeme v nepretržitom režime pre akútne stavy, ako sú trombektómia akútnej ischemickej mozgovej príhody, embolizácia krvácajúcich mozgových výdutí, či trombektómia masívnej akútnej pľúcnej embólie alebo ošetrenie akútnej disekcie aorty,“ vysvetlil Vulev.

Na plánované zákroky sa čaká viac ako 200 dní

Momentálne je na Slovensku čakacia lehota na plánované endovaskulárne intervencie jedna z najdlhších v rámci Európy a prevyšuje 200 dní. To je spôsobené nielen kapacitou intervenčných röntgenov, ale aj napríklad počtom intenzívnych lôžok vyhradených na túto liečbu.

„Očakávame, že plné spustenie prevádzky ustáli priemernú čakaciu dobu na plánované výkony u nás na okolo 150 dní, čím sa priblížime európskemu priemeru,“ doplnil Vulev.

V nemocnici ProCare Medissimo od 1. decembra paralelne s nepretržitým endovaskulárnym programom nepretržite pracuje aj oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, neurologický a internistický tím.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X