Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MZ
Foto: SITA / Marko Erd
18. decembra 2017 15:45 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Tatiana Hrindová sa vzdala funkcie ministerskej sestry

Riaditeľka odboru ošetrovateľstva na ministerstve zdravotníctva Tatiana Hrindová sa vzdala funkcie. Pre portál vZdravotnictve.sk to potvrdila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

„Ministerstvo zdravotníctva rešpektuje osobné rozhodnutie T. Hrindovej o ukončení pracovného pomeru na pozícii riaditeľky odboru ošetrovateľstva – takzvanej ministerskej sestry,“ uviedla.

Ako dodala, táto pozícia bude následne obsadená uchádzačkou/uchádzačom, ktorý vzíde z výberového konania.

Minister zdravotníctva už oslovil listom komoru sestier a pôrodných asistentiek, aby navrhli do výberového konania potenciálne uchádzačky/uchádzačov o túto pozíciu.

„Rezort zdravotníctva považuje zriadenie odboru ošetrovateľstva, ktorý sa podieľal a podieľa na príprave mnohých opatrení zlepšujúcich pracovné podmienky sestier, za systémové opatrenie. Sme presvedčení, že odbor ošetrovateľstva má dôležité postavenie pri riešení problematiky sestier a disponuje dostatočnými kompetenciami na to, aby tvoril a pripravoval opatrenia v prospech sestier,“ uzavrela Eliášová.

Chýbali jej kompetencie

Ministerstvo neuviedlo dôvody, pre ktoré sa Hrindová rozhodla odísť. So samotnou riaditeľkou odboru sa nepodarilo spojiť.

O nespokojnosti ministerskej sestry hovorila v piatok Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Ako uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová, ministerská sestra podliehala vedúcemu odboru zdravotnej starostlivosti a ten ešte štátnej tajomníčke ministerstva. „Tomu úmerné sú aj jej kompetencie,“ skonštatovala Lazorová.

Ďalším problémom podľa nej bolo, že na ministerstve prevláda medicínsky pohľad na zdravotnú starostlivosť. V takom prostredí je tak podľa Lazorovej ťažké presadzovať zmeny v ošetrovateľstve.

„Ak ministerská sestra nemá kompetencie rozhodovať, veci ležia niekde na stole a čakajú, kedy si ich niekto všimne,“ zhrnula Lazorová. Ako príklad uviedla, že SKSaPA poukazovala na nedostatočné vzdelanie niektorých ľudí na vedúcich pozíciách v odbore ošetrovateľstva niektorých nemocníc či ďalších inštitúcií. Hrindová sestry podporila, ale ministerstvo túto vec neriešilo.

Prezidentka SKSaPA vyjadrila nádej, že sa na pondelňajšom stretnutí komory s Hrindovou a ministrom situácia s nedostatočnými právomocami ministerskej sestry pohne dopredu. „V opačnom prípade máme právo si myslieť, že tento odbor bol zriadený len preto, aby sa povedalo, že sa vyšlo sestrám v ústrety, v reáli však nemá žiadne kompetencie,“ uzavrela Lazorová.

Vydržala rok a pol

Odbor ošetrovateľstva obnovili na ministerstve zdravotníctva 15. júna 2016. Od augusta na jeho čelo nastúpila Hrindová. V jej kompetencii mala byť tvorba vecných podkladov pre návrhy zákonov a iných právnych predpisov v oblasti zdravotnej starostlivosti so zameraním na ošetrovateľskú starostlivosť.

Riešiť mala tiež zavádzanie a hodnotenie štandardov ošetrovateľskej praxe a pôrodnej asistencie, či tvorbu kompetencií rozsahu praxe pre zdravotnícke povolania sestra, pôrodná asistentka, zdravotnícky asistent, a iné povolania.

Na starosti mala mať aj komunikáciu a spoluprácu so stavovskými organizáciami v zdravotníctve, s hlavnými odborníkmi v jednotlivých zdravotníckych povolaniach, so samosprávnymi krajmi pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X