Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vakcinacia.jpg
Foto: Pixabay.com
7. júla 2016 11:11 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Takmer všetky deti narodené v roku 2013 boli vlani zaočkované

Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa snažia zvyšovať povedomie o význame očkovania, a tým aj zvyšovať jeho úroveň v rámci poradenskej činnosti Poradní očkovania

Povinne zaočkované boli na Slovensku k 31. augustu 2015 takmer všetky deti narodené v roku 2013. Zaočkovanie prekročilo v rámci pravidelného povinného očkovania detí hranicu 95 percent s výnimkou základného očkovania proti ochoreniam osýpky, mumps a ružienka detí narodených v roku 2013.

Základné očkovanie absolvovalo 93,9 percenta detí. Na celom Slovensku tak bolo zaočkovaných 93,9 až 98,1 percenta.

Očkovanie detí ministerstvo zdravotníctva vlani kontrolovalo vo všetkých ambulanciách všeobecných lekárov pre deti a dorast v SR. Vyplýva to zo správy o plnení úloh vyplývajúcich z Národného akčného plánu pre deti na roky 2013 – 2017 za rok 2015. Autorom materiálu je ministerstvo práce, správu dnes vláda schválila na svojom rokovaní.

Zaočkovanosť klesla

Práve udržať vysokú úroveň zaočkovanosti detskej populácie je jednou z úloh národného akčného plánu, ktorá sa stále plní. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím však očkovanie pri všetkých druhoch pravidelného povinného očkovania kleslo.

Pokles ovplyvňuje aj narastajúci počet rodičov, ktorí odmietajú povinné očkovanie detí narodených v roku 2013, a to v piatich krajoch – Bratislavský, Trenčiansky, Banskobystrický, Žilinský a Košický kraj a v prípade základného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke v Bratislavskom a Trenčianskom kraji.

V krajoch tak bolo zaočkovaných od 90,1 do 99,2 percenta detí. V roku 2015 však na okresnej úrovni nedosiahlo hranicu 95 percent zaočkovanosti 40 okresov. Najviac obvodov s počtom zaočkovaných detí nižším ako 90 percent bolo v Bratislavskom a v Košickom kraji.

Poradne sa snažia zaočkovanosť zvyšovať

Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa snažia zvyšovať povedomie o význame očkovania, a tým aj zvyšovať jeho úroveň v rámci poradenskej činnosti Poradní očkovania.

Zameriavajú sa na poradenstvo pre rodičov detí, ktoré podliehajú očkovaniu, s dôrazom na objasnenie rizika vzniku závažných prenosných ochorení zaradených do očkovacieho kalendára na Slovensku, a na ozrejmenie prínosov pravidelného povinného i odporúčaného očkovania.

Na podporu očkovania bola taktiež zameraná európska kampaň Európsky imunizačný týždeň.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X