Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krvavé lekárske plᚹte
SITA / Martin Bandžák
9. mája 2016 15:40 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

V Sýrii okrem civilného obyvateľstva zomierajú aj lekári

Po Bratislave visí približne 400 bielych lekárskych plášťov postriekaných červenou farbou – krvou

Humanitárna organizácia Magna v pondelok spustila informačnú kampaň, ktorou chce upozorniť na to, že vojna v Sýrii sa týka aj nás, a nie je tak ďaleko, ako si mnohí ľudia myslia.

Po Bratislave visí približne 400 bielych lekárskych plášťov pofŕkaných červenou farbou znázorňujúcou krv, ktoré upozorňujú na to, že v Sýrii okrem civilného obyvateľstva zomierajú aj lekári.

Ako ďalej povedal výkonný riaditeľ organizácie Magna Martin Bandziak, „chceme upriamiť pozornosť na súčasnú zdravotnú starostlivosť a jej poskytovanie ľuďom v Sýrii, keď sa dá povedať, že skoro všetkých lekárov zabili, alebo väčšina z nich opustila krajinu“.

Ako dodal, zdravotnícke zariadenia v krajine sú veľmi často bombardované, preto nemôžu poskytovať žiadnu zdravotnú starostlivosť. „Malo by sa nás to týkať, sme presvedčení, že Slováci pomôžu a spolu s nami zabezpečia starostlivosť, lieky ako aj celú operáciu v krajine,“ poznamenal.

Prispieť môže aj verejnosť

Na situáciu v Sýrii upozorňujú od pondelka v Bratislave plášte, tie budú na rôznych miestach visieť, kým sa bude dať. Okrem nich sa však v utorok 10. mája začne mediálna kampaň, a to na citylightoch, banneroch či v rozhlasových spotoch. Dobrovoľníci budú okrem toho rozdávať informačné noviny. Hlavným kanálom je však stránka www.magna.sk, kde ľudia nájdu všetky informácie o tom, komu a ako môžu pomôcť.

Ako Bandziak vysvetlil, za tri eurá je možné zabezpečiť lieky pre jedného pacienta, za deväť eur 10 vyšetrení u jedného lekára a za 30 eur jeden deň mobilnej kliniky, ktorá pôsobí v teréne.

„Treba si však uvedomiť, že konflikt v Sýrii nevyriešime zajtra ani jednou mobilnou klinikou. Ľuďom treba pomáhať dlhodobo, preto sme sa rozhodli, že dáme Slovákom možnosť pomáhať,“ vysvetlil novinárom.

Mobilná klinika pomôže 9 tisíc ľuďom mesačne

Humanitárna organizácia Magna pôsobí v Sýrii dlhodobo s cieľom zachraňovať ľudské životy, pričom sa orientuje na zdravotnícku pomoc, ktorá je v krajine veľmi obmedzená a v mnohých oblastiach dokonca neprístupná.

„Lekárov je minimálne množstvo, zdravotnícke zariadenia sú bombardované v priemere každé dva dni,“ poznamenal výkonný riaditeľ organizácie.

Magna pomáha ľuďom v oblasti mesta Homs na severe krajiny, ktorú nazýva tzv. obliehanou zónou a stále v nej žije viac ako 200-tisíc ľudí. Naposledy tam bombardovanie bolo minulý týždeň.

Ľudia podľa Bandziaka utekajú pred bombardovaním, a práve im pomáha mobilná klinika. Tá za nimi vyráža do terénu päť dní v týždni zo zdravotníckeho zariadenia, ktoré funguje 24 hodín denne. V mobilnej klinike pôsobí päť pracovníkov – lekár, zdravotná sestra, pôrodná asistentka, nutricionista a psychológ, všetci sú to miestni Sýrčania.

Ako Bandziak povedal, klinika mesačne ošetrí a pomôže deviatim tisíckam ľudí, pričom operuje v spádovej oblasti s 200-tisíc ľuďmi. Magna má zatiaľ k dispozícii jednu mobilnú kliniku.

„Vieme sa dostať priamo do komunít, kde sa ľudia premiestňujú a skrývajú pred bombardovaním. Je to jediná možnosť, ako sa v súčasnej Sýrii dostať k ľuďom bližšie a pomôcť im, keďže oni sa do nemocníc sami nedostanú,“ povedal médiám.

Bandziak zároveň upozornil na to, že do Sýrie alebo z nej sa momentálne dostanú len lekári a zdravotnícky personál. Ľudí preto organizácia Magna vyzýva, aby im pomohli s prevádzkou zdravotníckych zariadení. „Nevidím rozdiel medzi ľudským životom tu alebo niekde inde, vojna je niečo strašné. Cieľom náletov sú nemocnice a zdravotníci, ktorí sú tam práve na to, aby pomáhali jednej alebo druhej strane. Je to absurdná situácia, s akou sme sa ešte nestretli,“ povedal na záver.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X