V Sýrii okrem civilného obyvateľstva zomierajú aj lekári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krvavé lekárske plᚹte
SITA / Martin Bandžák

Po Bratislave visí približne 400 bielych lekárskych plášťov postriekaných červenou farbou – krvou

Humanitárna organizácia Magna v pondelok spustila informačnú kampaň, ktorou chce upozorniť na to, že vojna v Sýrii sa týka aj nás, a nie je tak ďaleko, ako si mnohí ľudia myslia.

Po Bratislave visí približne 400 bielych lekárskych plášťov pofŕkaných červenou farbou znázorňujúcou krv, ktoré upozorňujú na to, že v Sýrii okrem civilného obyvateľstva zomierajú aj lekári.

Ako ďalej povedal výkonný riaditeľ organizácie Magna Martin Bandziak, „chceme upriamiť pozornosť na súčasnú zdravotnú starostlivosť a jej poskytovanie ľuďom v Sýrii, keď sa dá povedať, že skoro všetkých lekárov zabili, alebo väčšina z nich opustila krajinu“.

Ako dodal, zdravotnícke zariadenia v krajine sú veľmi často bombardované, preto nemôžu poskytovať žiadnu zdravotnú starostlivosť. „Malo by sa nás to týkať, sme presvedčení, že Slováci pomôžu a spolu s nami zabezpečia starostlivosť, lieky ako aj celú operáciu v krajine,“ poznamenal.

Prispieť môže aj verejnosť

Na situáciu v Sýrii upozorňujú od pondelka v Bratislave plášte, tie budú na rôznych miestach visieť, kým sa bude dať. Okrem nich sa však v utorok 10. mája začne mediálna kampaň, a to na citylightoch, banneroch či v rozhlasových spotoch. Dobrovoľníci budú okrem toho rozdávať informačné noviny. Hlavným kanálom je však stránka www.magna.sk, kde ľudia nájdu všetky informácie o tom, komu a ako môžu pomôcť.

Ako Bandziak vysvetlil, za tri eurá je možné zabezpečiť lieky pre jedného pacienta, za deväť eur 10 vyšetrení u jedného lekára a za 30 eur jeden deň mobilnej kliniky, ktorá pôsobí v teréne.

„Treba si však uvedomiť, že konflikt v Sýrii nevyriešime zajtra ani jednou mobilnou klinikou. Ľuďom treba pomáhať dlhodobo, preto sme sa rozhodli, že dáme Slovákom možnosť pomáhať,“ vysvetlil novinárom.

Mobilná klinika pomôže 9 tisíc ľuďom mesačne

Humanitárna organizácia Magna pôsobí v Sýrii dlhodobo s cieľom zachraňovať ľudské životy, pričom sa orientuje na zdravotnícku pomoc, ktorá je v krajine veľmi obmedzená a v mnohých oblastiach dokonca neprístupná.

„Lekárov je minimálne množstvo, zdravotnícke zariadenia sú bombardované v priemere každé dva dni,“ poznamenal výkonný riaditeľ organizácie.

Magna pomáha ľuďom v oblasti mesta Homs na severe krajiny, ktorú nazýva tzv. obliehanou zónou a stále v nej žije viac ako 200-tisíc ľudí. Naposledy tam bombardovanie bolo minulý týždeň.

Ľudia podľa Bandziaka utekajú pred bombardovaním, a práve im pomáha mobilná klinika. Tá za nimi vyráža do terénu päť dní v týždni zo zdravotníckeho zariadenia, ktoré funguje 24 hodín denne. V mobilnej klinike pôsobí päť pracovníkov – lekár, zdravotná sestra, pôrodná asistentka, nutricionista a psychológ, všetci sú to miestni Sýrčania.

Ako Bandziak povedal, klinika mesačne ošetrí a pomôže deviatim tisíckam ľudí, pričom operuje v spádovej oblasti s 200-tisíc ľuďmi. Magna má zatiaľ k dispozícii jednu mobilnú kliniku.

„Vieme sa dostať priamo do komunít, kde sa ľudia premiestňujú a skrývajú pred bombardovaním. Je to jediná možnosť, ako sa v súčasnej Sýrii dostať k ľuďom bližšie a pomôcť im, keďže oni sa do nemocníc sami nedostanú,“ povedal médiám.

Bandziak zároveň upozornil na to, že do Sýrie alebo z nej sa momentálne dostanú len lekári a zdravotnícky personál. Ľudí preto organizácia Magna vyzýva, aby im pomohli s prevádzkou zdravotníckych zariadení. „Nevidím rozdiel medzi ľudským životom tu alebo niekde inde, vojna je niečo strašné. Cieľom náletov sú nemocnice a zdravotníci, ktorí sú tam práve na to, aby pomáhali jednej alebo druhej strane. Je to absurdná situácia, s akou sme sa ešte nestretli,“ povedal na záver.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať