Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zastarany parny system zasobovania teplom nemocnica vymenila za novu kotolnu s plynovymi kondenzacnymi kotlami 1.jpg
Foto: Svet zdravia
5. novembra 2018 12:19 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Svidnícka nemocnica získala ocenenie za energetické opatrenia

Vďaka opatreniam nemocnica v posledných dvoch rokoch ušetrila 365-tisíc eur

Výmenou zastaranej parnej kotolne za novú a následným znížením spotreby plynu až o polovicu sa podarilo Nemocnici Svet zdravia Svidník v posledných dvoch rokoch usporiť 365-tisíc eur, ale aj uspieť v súťaži EFEKTIA 2018 a získať prvé miesto v kategórii súkromný sektor.

Nemocnica si v súťaži Asociácie poskytovateľov energetických služieb (APES) zároveň odniesla aj hlavnú cenu za celkovo najlepší projekt.

Ako agentúru SITA informovala špecialistka komunikácie zo siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková, v nemocniciach siete sa EPC (Energy Performance Contracting) projektom, teda takým, ktoré šetria energiu, začali venovať už v roku 2014.

Zastaraný parný systém nahradili kondenzačnými kotlami

Model začali implementovať najprv práve vo Svidníku a Trebišove, neskôr aj vo Vranove nad Topľou a v Dunajskej Strede.

„Vo svidníckej nemocnici bol najstratovejší zastaraný centrálny parný systém zásobovania teplom, ktorý mal nedostatočnú reguláciu. Rozhodli sme sa ho preto odstaviť a vybudovať kotolňu s plynovými kondenzačnými kotlami. Popri tom sme zrekonštruovali rozvody, vymenili ventily a podobne,“ vysvetlila manažérka prevádzky siete nemocníc Svet zdravia Andrea Čarabová.

Systém automaticky v závislosti od počasia a využívania priestorov reguluje výrobu tepla pre vykurovanie a teplú vodu, čo je síce bežný štandard v bytových domoch, ale v nemocniciach sa zavádzal po prvýkrát.

„Dnes máme absolútnu kontrolu nad teplotou v priestore, takže nemôže nastať situácia, že by bolo pacientom v izbe príliš zima, alebo by bola miestnosť prehriata. Systém teplotu dokonale reguluje podľa povahy priestoru a zohľadňuje pritom aj jeho technický stav,“ uviedol riaditeľ svidníckej nemocnice Slavko Rodák.

Podľa neho nešetria len energiu, ale aj zvyšujú komfort pacientov.

Klesla aj spotreba pitnej vody

Svidnícka nemocnica po zavedení nového systému v roku 2016 usporila vyše 192-tisíc eur, v roku 2017 zase viac než 173-tisíc eur. Klesla aj spotreba pitnej vody, a to o vyše 2500 kubických metrov za rok a znížili sa tiež emisie oxidu uhličitého.

Časť usporených finančných prostriedkov plánuje podľa Rodáka nemocnica investovať do modernizácie priestorov a zdravotníckej techniky, čím chce zvýšiť bezpečnosť a komfort pacientov.

Čarabová uviedla, že ak by projekty EPC v spomínaných štyroch nemocniciach sieť Svet zdravia neuskutočnila, pacienti a zamestnanci by jednak nemali optimálnu tepelnú pohodu, ale tiež za roky 2016 až 2019 by nemocnice spoločne zaplatili za energie o 800-tisíc eur viac.

„Každý polrok vyhodnocujeme, či sme garantovanú úsporu dosiahli. Ak by nenastala, poskytovateľ nám musí doplatiť tento výpadok na úspore,“ doplnila Čarabová.

Zapojiť sa majú aj ďalšie nemocnice

V najbližšom období sieť plánuje zapojiť do projektu aj ďalšie nemocnice. Momentálne prebieha výberové konanie na poskytovateľov EPC projektov pre nemocnice Svet zdravia v Humennom, Rimavskej Sobote a Galante.

APES tento rok zorganizovala už druhý ročník súťaže o najlepšie projekty energetickej efektívnosti.

Ide o investície do nových technológií a modernizácie budov, ktoré významne znižujú platby za energie. Do súťaže sa tento rok prihlásila dvadsiatka projektov realizovaných predovšetkým v posledných dvoch rokoch v celkovej investičnej hodnote štyri milióny eur.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X