Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica_izba.jpg
Foto: Pixabay.com
17. mája 2016 14:22 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Svet zdravia získal do prenájmu topoľčiansku nemocnicu

Nový prevádzkovateľ za ňu bude ročne kraju platiť 100-tisíc eur bez DPH. Sieť regionálnych nemocníc Svet zdravia má pre topoľčiansku nemocnicu pripravený dlhodobý investičný plán v celkovom objeme vyše 8,3 milióna eur.

Akciová spoločnosť Svet zdravia si prenajme na 20 rokov topoľčiansku nemocnicu. Schválili to v utorok na mimoriadnom zastupiteľstve poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja. Nový prevádzkovateľ za ňu bude ročne kraju platiť 100-tisíc eur bez DPH. Dodávku energií si bude zabezpečovať na vlastné náklady.

Rozhodnutie kraja ešte musí schváliť Protimonopolný úrad SR, čo môže trvať zhruba tri až šesť mesiacov.

Preinvestujú 8,3 mil. eur

Sieť regionálnych nemocníc Svet zdravia má pre topoľčiansku nemocnicu pripravený dlhodobý investičný plán v celkovom objeme vyše 8,3 milióna eur. Prvé investície by mali smerovať do komplexnej rekonštrukcie operačných sál, opráv nemocničných budov, tepelného hospodárstva a do modernizácie informačnej infraštruktúry a techniky.

V pláne je tiež kompletná digitalizácia rádiológie, vybudovanie nového oddelenia multiodborovej intenzívnej starostlivosti, rekonštrukcia interného oddelenia, neurológie a oddelenia dlhodobo chorých.

„Z nášho pohľadu má táto nemocnica veľkú perspektívu a aj v budúcnosti má plniť úlohu akútnej nemocnice pre široký okolitý región. Práve rekonštrukcia operačných sál a výstavba moderného urgentného príjmu ju má v tomto smere výrazne podporiť,“ uviedol generálny riaditeľ Svet zdravia, a. s. Ľuboš Lopatka.

Prepúšťať sa nebude

Lopatka poprel, že by plánovali zlučovať oddelenia alebo prepúšťať lekárov a sestry. „V situácii, keď je na Slovensku pomerne veľký nedostatok sestier a takisto aj kvalitných lekárov, hovoriť o znižovaní stavov je naozaj prejavom hlbokej neznalosti a určite týmto spôsobom neuvažujeme,“ povedal.

Spoločnosť Svet zdravia, a.s. je prevádzkovateľom štrnástich nemocníc v Košickom, Prešovskom, Banskobystrickom, Trnavskom a Trenčianskom samosprávnom kraji. Na Slovensku pôsobí od roku 2006 a patrí do skupiny Penta Investments.

NSK bude hľadať spôsob, ako vyplatiť zamestnancov

Nitriansky samosprávny kraj v novembri 2009 vypovedal nájomné zmluvy neziskovým organizáciám Nemocnica Topoľčany, n.o. a Nemocnica Levice, n.o. a od marca 2010 ich prevádzkuje prostredníctvom vlastnej neziskovky. V prípade topoľčianskej nemocnice Najvyšší súd SR v roku 2012 rozhodol, že zmluva s predošlým prenajímateľom je platná. V prípade levickej nemocnice takto zatiaľ rozhodol okresný súd.

Svet zdravia, a.s. je strategickým partnerom firmy medisimo, s.r.o. z Galanty, ktorá si na prenájom topoľčianskej nemocnice robí nárok na základe nájomnej zmluvy, ku ktorej sa dostala v konkurznom konaní. S krajom sa dohodla, že sa vzdá nárokov vo výške 4,4 milióna eur. Zároveň sa v dohode zaviazala, že vezme späť žaloby a podá návrh na zastavenie exekúcie.

Krajskí poslanci tiež schválili uznesenie, ktorým uložili riaditeľovi úradu kraja nájsť spôsob finančného vyrovnania zamestnancov nemocnice. Spolu ide o 190-tisíc eur, ktoré im nevyplatil bývalý nájomca nemocnice.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X