Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekaren_stit
Foto: FreeImages.com
9. júna 2016 15:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Súkromné lekárne zmiznú zo štátnych nemocníc

AKTUALIZOVANÉ – Zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti štátu by si mali verejné lekárne vo svojich priestoroch prevádzkovať samy. 

Lekárne, ktoré v štátnych zdravotníckych zariadeniach prevádzkujú súkromníci, by mali postupne skončiť. Do ich priestorov by sa mali vrátiť lekárne, ktoré prevádzkujú samotné zdravotnícke zariadenia. Vyplýva to z príkazu ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktorý zverejnilo ministerstvo.

Podľa neho všetky akciové, rozpočtové a príspevkové organizácie i štátne podniky v pôsobnosti MZ majú vypovedať zmluvy lekárňam vo svojich priestoroch, ak im za to nehrozia žiadne pokuty či penále.

Drucker tiež stopol uzatváranie nových zmlúv, vrátane dodatkov. Zároveň nariadil dotknutým zariadeniam, aby najmenej 90 dní pred skončením nájomného vzťahu s lekárňami požiadali o povolenie prevádzkovať lekáreň. Ak by pre poskytovanie lekárenskej starostlivosti museli meniť svoju zriaďovateľskú listinu, musia o to ministerstvo požiadať.

Ministrov príkaz nadobudne účinnosť 15. júna.

SLeK: Niektorých lekárnikov to môže zlikvidovať

Ako uviedol pre agentúru SITA prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ, je prirodzené, že ministerstvo zdravotníctva ako zriaďovateľ príslušných zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti má úmysel sprehľadniť a centralizovať všetky činnosti v daných zariadeniach. Tento krok má podľa neho opodstatnenie v prípadoch, keď v jednej nemocnici prevádzkuje päť rôznych sietí, päť lekární.

„Na druhej strane treba citlivo a individuálne vnímať situácie, pokiaľ konkrétnu lekáreň kvalitne a dobre prevádzkuje individuálny farmaceut, pre ktorého môže tento krok znamenať neopodstatnenú osobnú likvidáciu,“ vysvetlil.

Podľa prezidenta komory by ministerstvo malo zdôvodniť, prečo je príkaz ministra zameraný výhradne voči poskytovateľom lekárenskej starostlivosti, keďže nemocnice prenajímajú priestory (budovy, pozemky) výrazne lukratívnejším druhom súkromných poskytovateľov (špecializované ambulancie, laboratóriá, záchranky, dialýzy, zobrazovacie metódy, dopravná služba), či nezdravotníckym službám – stravovacie zariadenia, obchodné prevádzky, parkoviská.

„A v neposlednom rade bude zaujímavé sledovať naplnenie tohto príkazu v prípade niektorých „spriatelených“ lekární,“ uzavrel Sukeľ.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X