Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ŠÚKL vlani nepovolil vývoz 51,8 tis. balení liekov

Lieky
Foto: FreeImages.com

Podľa zverejnenej výročnej správy Štátny ústav pre kontrolu liečiv dostal vlani 1 171 hlásení o podozreniach na nežiaduce účinky liekov. 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydal v minulom roku 87 rozhodnutí o nepovolení vývozu pre 51 823 balení liekov. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2015, ktorú ústav zverejnil na svojej webovej stránke.

Distribútori vlani zaslali ústavu 32 121 oznámení o plánovanom vývoze pre 1 289 liekov a celkovo 4 896 709 balení. Na základe údajov o dovoze, spotrebe a plánovanom vývoze identifikoval štátny ústav 27 liekov s možným ohrozením dostupnosti pre slovenských pacientov.

V ostatnom roku prijal štátny ústav 7 492 žiadostí súvisiacich s registráciou nových liekov, ako aj so zmenami, predĺžením a prevodmi v registrácii liekov, ktoré sú už v SR registrované. Na základe žiadostí o registrácie nových liekov vydal v minulom roku 483 rozhodnutí. Z tohto počtu tvorili prevažnú časť najmä generické lieky, s novým liečivom bolo zaregistrovaných 32 liekov.

Najviac nových liekov sa registrovalo v oblasti liečby ochorení centrálneho nervového systému, kardiovaskulárneho systému a onkologických ochorení.

Nežiaduce účinky liekov hlásili firmy, zdravotníci i pacienti

ŠÚKL v sledovanom roku obdržal 1 171 hlásení o podozreniach na nežiaduce účinky liekov. Farmaceutické spoločnosti poslali 470 hlásení, zdravotnícki pracovníci 533 hlásení a pacienti 168 hlásení. Najviac hlásení prišlo zo zdravotníckych zariadení v Bratislave (233), z pohľadu špecializácie lekárov bol najvyšší počet hlásení zaslaný lekármi v špecializácii interná medicína (158).

Ako však upozornil ústav, zaslanie hlásení ešte neznamená, že nežiaduca reakcia bola vyvolaná liekom. „Štandardne sa hlásenia dostávajú do európskej databanky EudraVigilance a následne sú posudzované spolu s ostatnými dostupnými informáciami o lieku,“ píše sa vo výročnej správe.

Ak sa preukáže, že liek môže vyvolať nežiaduci účinok, štátny ústav prijme potrebné opatrenia, a to od doplnenia informácií o lieku do súhrnu charakteristických vlastností lieku a príbalovej informácie pre používateľa, vydania upozornení pre zdravotníckych pracovníkov a pre pacientov, obmedzenia používania lieku, až po pozastavenie alebo stiahnutie lieku z používania.

Z trhu pre nedostatky v kvalite vlani stiahli 27 liekov

Jednou z činností ŠÚKL je aj kontrola kvality liekov na trhu. Vlani dostal ústav 111 hlásení o nedostatkoch v kvalite liekov z medzinárodných liekových agentúr cez takzvaný Rapid Alert systém. Z tohto počtu sa slovenského trhu týkalo 27 liekov, ktoré boli stiahnuté z trhu.

Za predchádzajúci rok sa vykonalo 2 312 laboratórnych analýz na 498 vzorkách liekov.

ŠÚKL vlani hospodáril s prideleným rozpočtom bežných výdavkov v objeme 4,7 milióna eur, ktorý vyčerpal takmer na 100 percent. Príjmy zo správnych poplatkov a z poskytovaných služieb predstavovali sumu 10,98 mil. eur, ktorá bola odvedená do štátneho rozpočtu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 16. mája 2016 11:40Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X