Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alan Suchánek
Foto: SITA / Marek Mrviš
13. júna 2016 14:41 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Suchánek sa vzdal ocenenia Biela vrana

Členovia Rady Bielej vrany sa pre prípad Alana Suchánka rozhodli odstúpiť zo svojich funkcií

Poslanec NR SR Alan Suchánek (OĽaNO-NOVA) sa vzdal ocenenia Biela vrana. Ako povedal na tlačovej konferencii v Bratislave Suchánek, ocenenia sa vzdáva s poďakovaním.

„Som, a bol som na ocenenie hrdý. Osoby, ktoré sú v Rade Bielej vrany, si veľmi vážim a naďalej si ich vážiť budem,“ povedal s tým, že len nasleduje ich rozhodnutie. Členovia Rady Bielej vrany v pondelok totiž odstúpili zo svojich funkcií. Ľuďom, ktorí za ocenením stoja, drží do budúcna palce.

Ako ďalej Suchánek informoval, v roku 2012, a teda v čase tendra, nemal všetky potrebné informácie, preto ho nevedel a ani nemohol ovplyvniť. „Keď som sa dozvedel, že parameter bol chybne zadaný, v tej dobe som s tým už nič nemohol urobiť,“ vysvetlil.

Nedokáže však zhodnotiť, či bol v tom čase vinný, no to, že sa stala chyba a že bol jej súčasťou, priznal. „Preto sa ocenenia vzdávam,“ dodal s tým, že všetko, čo vedel, povedal.

„Rada Bielej vrany mala všetky moje informácie a na základe toho sa rozhodla. Neurobil som to so zlým vedomím a svedomím, konal som v záujme nemocnice a pacientov,“ doplnil Alan Suchánek.

Členovia rady Bielej vrany odstúpili

Členovia Rady Bielej vrany, ktorí rozhodujú o ocenení pre ľudí za ich odvážne činy, sa rozhodli pre prípad Alana Suchánka odstúpiť zo svojich pozícií. Povedala to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave výkonná riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

Alan Suchánek ocenenie dostal za upozornenie na postup vo verejnom obstarávaní v prípade CT prístroja v piešťanskej nemocnici z roku 2012. Ako však rada zistila, výberová komisia v nemocnici, ktorej členom bol aj Suchánek, nezabezpečila, aby súťaž na CT prístroj vyhrala ta najlepšia ponuka. Preto zvažovali, že mu ocenenie odoberú.

Členmi rady, ktorí abdikovali zo svojich pozícií, sú Zuzana Wienk, Michal Šagát, Milan Šimečka, Monika Smolková, Egon Gál a Michal Kaščák. Rada prijala stanovisko k prípadu Alana Suchánka jednomyseľne, vynechali však Emíliu Vášáryovú, a to vzhľadom na jej vážny zdravotný stav.

„Bolo to najťažšie rozhodnutie v histórii Bielej vrany. Sme presvedčení o tom, že to je to najlepšie riešenie, keďže ide o veľmi vážny precedens,“ povedala Zuzana Wienk. O novom zložení rady však predstavu ešte nemajú.

Rada spravila chybu

Členovia Rady Bielej vrany si uvedomujú svoju omylnosť, vnímajú však vážnosť ocenenia v spoločnosti, keďže sa podľa Wienk stávajú z laureátov morálne vzory. „Nepreverili sme rozhodnutie riaditeľky nemocnice, je to vážna chyba nášho úsudku, pričom to bude slúžiť ako memento, preto budeme oveľa detailnejšie skúmať okolnosti prípadov,“ vysvetlila riaditeľka Aliancie Fair-play.

Organizátori ocenenia teda preverili nákup CT prístroja a zistili, že tender mal od začiatku nejasne nastavené kritériá. „Komisia nezabezpečila, aby sa porovnávali porovnateľné parametre a neodhalila, že deklarovaný výkon prístroja firmy Siemens bol v rozpore s technickým dokladom, ktorý ho mal potvrdiť,“ povedala Wienk s tým, že nemocnica tak poškodila uchádzačov a nekonala v súlade s verejným záujmom.

Alan Suchánek podľa nej nesie objektívnu zodpovednosť ako jeden zo štyroch členov výberovej komisie. „Ak by bola detailne preskúmaná celá dokumentácia, ocenenie by sme Alanovi Suchánkovi neudelili, pretože keby neboli v piešťanskej nemocnici personálne zmeny, mala by predražené CT, na čom sa podieľal aj Suchánek,“ doplnila.

Alan Suchánek počas preberania ocenenia Biela vrana 2015. Bratislava, 17. november 2015.
SITA / Marek Mrvišš

Suchánkov čin je však nespochybniteľný

Rada priznala, že prípad poznala už v čase rozhodovania o udelení ocenenia, a preto ide o jej vlastné pochybenie. Suchánek by však nemal niesť následky a preto členovia rady necítia právo mu ocenenie odňať. „Preto sme sa rozhodli abdikovať,“ poznamenala s tým, že k vzdaniu sa ocenenia ho vyzývať nebudú.

Ocenenie Biela vrana však budú organizácie Aliancia Fair-play a Via Iuris udeľovať aj naďalej. Chcú ho udržať ako ocenenie, ktoré vyzdvihuje odvahu a podporuje ľudí.

„Biela vrana má veľký význam pre spoločnosť. Ľudia, ktorí riskujú, sú šikanovaní, a preto aj naďalej cítime potrebu im poďakovať a podporiť ich. Chyby sa stávajú a je dôležité, ako sa s nimi vysporiadame. Snažili sme sa to spraviť čestne, poctivo a úprimne,“ povedala Zuzana Wienk.

Ako na ňu nadviazal člen rady Marián Leško, oprávnenie na odobratie ocenenia Alanovi Suchánkovi majú. „No to, čo sme sa dozvedeli tento rok, sme sa mohli dozvedieť už vlani. Nebolo by fér, keby Suchánek niesol dôsledky za to, že rada neurobila všetko, čo v roku 2015 mala,“ povedal s tým, že to chápu ako svoje pochybenie. Ako Wienk dodala, čin, za ktorý dostal Alan Suchánek ocenenie, je nespochybniteľný a pravdivý.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X