Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alan Suchánek
Alan Suchánek pred preberaním ocenenia Biela vrana SITA / Marek Mrvišš
10. júna 2016 9:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Suchánek možno príde o ocenenie Biela vrana

Aliancia Fair Play podľa denníka SME prehodnocuje udelenia ceny Suchánkovi. Ozvala sa aj spoločnosť Siemens.

Tender na CT prístroj pre nemocnicu v Piešťanoch už zrejme definitívne vošiel do slovenskej histórie.  Padali preň hlavy politikov na najvyššej úrovni a rozdávali sa ocenenia. Alan Suchánek, vtedajší lekár v piešťanskej nemocnici, však o svoje ocenenie môže prísť.

Ako informoval denník SME, Aliancia Fair Play zvažuje, že terajšiemu poslancovi za OĽaNO cenu odoberie. Udelila mu ho vlani, pretože v roku 2014 upozornil na zamýšľanú a predraženú kúpu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu za takmer 1,6 milióna eur.

O odobraní ocenenia aliancia uvažuje pre úlohu, ktorú Suchánek ako člen správnej rady piešťanskej nemocnice zohral pri prvom tendri na CT v roku 2012, píše SME. Vtedy podľa premiéra Roberta Fica (Smer) údajne preferoval CT, ktoré bolo o štvrť milióna eur drahšie oproti ponuke, ktorá skončila v súťaži ako druhá.

Suchánek premiérove obvinenia odmietol. Na zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo, však podľa jeho slov nedostal dostatočne priestor. Predseda výboru Štefan Zelník (SNS) totiž rokovanie výboru prerušil, keďže pokračovala schôdza parlamentu, ktorá však v ten istý deň skončila a výbor už nezasadol. Na pokračovanie si tak musí Suchánek počkať do ďalšieho rokovania národnej rady.

Ozval sa aj Siemens

Uchádzačom, ktorého ponuku Suchánek preveroval, bola firma Siemens. Aj ona sa ohradila proti obvineniam.

Ako firma informovala, V elektronickej aukcii pre nemocnicu v Piešťanoch spoločnosť Siemens v roku 2012 ponúkla počítačový tomograf SOMATOM Definition AS+, ktorý pri jednom otočení RTG lampy zaznamenáva 128 obrázkov bez dodatočnej softvérovej úpravy.

„Keďže obstarávateľ požadoval dodať 128- a viacvrstvový prístroj, pričom súťažné podklady nešpecifikovali, či majú uchádzači zadať počet vrstiev na jednu rotáciu RTG lampy bez úpravy alebo s možnosťou softvérovej úpravy, uviedla spoločnosť Siemens z produktovej špecifikácie ponúkaného CT prístroja najvyšší parameter, a to 384 zrekonštruovaných obrázkov. Pri takto formulovaných súťažných podmienkach je takýto postup štandardný,“ vysvetľuje Siemens.

Ponúknuté CT preto podľa nej spĺňalo technické požiadavky obstarávateľa a spoločnosť Siemens uviedla v ponuke správny a pravdivý údaj. Po písomnej žiadosti z nemocnice o objasnenie uvedeného parametra bolo výberovej komisii bezodkladne poskytnuté vysvetlenie.

 

Cena nebola len za prístroj

Siemens sa ohradil aj proti informáciám, že mal nemocnici dodať v roku 2012 CT prístroj za milión eur bez DPH, čo malo byť o 250-tisíc eur viac, ako stál konkurenčný prístroj.

„Celková cena dodávky prístroja a súvisiacich plnení, ktorú spoločnosť Siemens v elektronickej aukcii ponúkla, predstavovala sumu 1 015 262,40 eura vrátane DPH. Cena samotného CT však netvorila ani dve tretiny z celkového objemu zákazky, v ktorej bol okrem dodávky počítačového tomografu zahrnutý rad ďalších súvisiacich plnení, ako demontáž a likvidácia starého tomografu, technologický projekt, nutné stavebné a technologické úpravy, pozáručný servis po uplynutí záručnej lehoty na obdobie 36 mesiacov vrátane dopravy servisných technikov do nemocnice do 2 hodín, injektora na podanie kontrastnej látky, ako aj nutné náhradné diely spotrebného charakteru, na obdobie 5 rokov prevádzky v hodnote prevyšujúcej 200 000 eur vrátane DPH,“ zhrnula firma vo svojom stanovisku.

 

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X