Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alan Suchánek
Foto: SITA / Marek Mrviš
24. augusta 2016 14:21 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Suchánek chce zrušenie zmlúv s firmou PRO-TENDER

AKTUALIZOVANÉ-Podľa poslanca za OĽaNO-NOVA Alana Suchánka je zlé a absurdné, ak firma PRO-TENDER, ktorá prispela k vytvoreniu kartelu, pôsobí vo veľkej miere v slovenskom zdravotníctve, pričom má zmluvy s desiatimi veľkými nemocnicami a štátnymi orgánmi.

Napriek rozhodnutiu Rady Protimonopolného úradu (PMÚ) sa spoločnosť PRO-TENDER s.r.o. môže naďalej zúčastňovať verejných obstarávaní. Upozornil na to v stredu na brífingu poslanec za OĽaNO-NOVA Alan Suchánek.

Rada PMÚ vydala 30. júna tohto roka rozhodnutie, ktorým potvrdila a doplnila rozhodnutie prvostupňového orgánu o uzatvorenej kartelovej dohode týkajúcej sa verejného obstarávania na výstavbu Urgentného príjmu Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Podľa Suchánka je zlé a absurdné, ak firma PRO-TENDER, ktorá prispela k vytvoreniu kartelu, pôsobí vo veľkej miere v slovenskom zdravotníctve, pričom má zmluvy s desiatimi veľkými nemocnicami a inými štátnymi orgánmi.

Rašiho spolužiak, rameno chobotnice

„Majstrom vo verejnom obstarávaní v slovenskom zdravotníctve je táto firma PRO-TENDER. Zástupcovia tejto firmy veľmi často sedeli priamo vo výberových komisiách a všetko si pekne ustrážili. Je veľmi zaujímavé, že konateľom a majiteľom tejto firmy je Peter Hložný. Je to spolužiak poslanca a primátora Košíc pána Rašiho, spolužiak zo strednej školy,“ vyhlásil Suchánek.

Poslanec upozornil, že chýba súdne rozhodnutie, ktoré by zakázalo spomínanej spoločnosti účasť na verejných obstarávaniach. „Firma už deklarovala, jej právny zástupca, že podajú súdnu žalobu,“ povedal Suchánek.

Ako pokračoval, spoločnosť PRO-TENDER je veľmi dôležitým ramenom „košickej zdravotníckej chobotnice“. „

Preto chcem apelovať na ministerstvo zdravotníctva, priamo na ministra, aby éra firmy PRO-TENDER v slovenskom zdravotníctve skončila, a aby v inštitúciách, ktoré patria pod ministerstvo zdravotníctva, boli zrušené mandátne zmluvy s touto firmou na organizáciu verejného obstarávania,“ uzavrel poslanec.

Za košický urgent dostali pokutu 13 tis. eur

Porušenia zákona o ochrane hospodárskej súťaže sa podľa PMÚ dopustili podnikatelia Chemkostav, a.s. (Michalovce), PKB invest, s.r.o. (Prešov) a PRO-TENDER s.r.o. (Košice) v roku 2011 vzájomnou koordináciou správania pri verejnom obstarávaní.

Tým podľa úradu obmedzili hospodársku súťaž na trhu stavebných prác, vrátane dodávok zariadenia na území Slovenska. „Podnikatelia Chemkostav, a.s. a PKB invest, s.r.o. podali cenovo zosúladené ponuky a podnikateľ PRO-TENDER s.r.o., zabezpečujúci služby súvisiace s predmetným verejným obstarávaním, k tejto koordinácií aktívne prispel,“ zdôvodnila hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.

Rada PMÚ tak za spáchané porušenie zákona potvrdila pre Chemkostav, a.s. pokutu vo výške 2,21 mil. eur, pre PKB invest, s.r.o. 327,67 tis. eur a pre PRO-TENDER, s.r.o. 13 177 eur. Rozhodnutie Rady PMÚ nadobudlo právoplatnosť 21. júla tohto roka.

Oľšavská však poznamenala, že voči tomuto rozhodnutiu sa účastníci konania môžu domáhať preskúmania súdom.

Podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže, účinného od 18. apríla tohto roka, majú spomínaní podnikatelia zákaz zúčastňovať sa vo verejnom obstarávaní na tri roky od právoplatnosti konečného rozhodnutia.

„Konečným rozhodnutím sa rozumie buď rozhodnutie úradu, voči ktorému nebola podaná žaloba alebo ju nie je možné podať, alebo rozhodnutie, voči ktorému bola podaná žaloba a táto bola následne zamietnutá alebo v predmetnej veci bolo zastavené súdne konanie,“ vysvetlila Oľšavská.

Organizácie majú pokyn na ukončenie spolupráce

Súčasné vedenie rezortu zdravotníctva podľa hovorkyne Stanislavy Luptákovej od svojho nástupu presadzuje, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a ostatné organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zabezpečovali verejné obstarávania prostredníctvom vlastných pracovníkov, a teda bez účasti externých poradcov.

„To sa týka aj spoločnosti PRO-TENDER, s ktorou má v súčasnosti uzatvorené mandátne zmluvy už iba 5 organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, a tieto už dostali prostredníctvom Úradu pre riadenie podriadených organizácií MZ SR pokyn na ukončenie spolupráce s uvedeným poradcom,“ vysvetlila v reakcii.

Ako dodala, z toho teda vyplýva, že to, čo požaduje poslanec Suchánek, už ministerstvo systematicky realizuje. Ministerstvo zároveň začína uskutočňovať pre svoje podriadené organizácie centrálne verejné obstarávania.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X