Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Pixabay.com
16. augusta 2018 14:56 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Štyri ambulancie spravili 700 fiktívnych preventívnych prehliadok

Štyri ambulancie všeobecných lekárov spravili 700 fiktívnych preventívnych prehliadok v hodnote 12-tisíc eur. Informovala o tom na tlačovej besede zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá preverila prehliadky v rokoch 2016 a 2017.

Čím viac výkonov, tým viac podozrení

Pri práci s dátami poisťovňa zistila, že preventívnu prehliadku u všeobecného lekára absolvuje asi tretina poistencov. Tí na ňu majú nárok raz za dva roky. Keď lekár vykáže veľký počet týchto výkonov, poisťovňa je obozretná a kontroluje ich.Takto už odhalila desiatky tisíc podozrivých prípadov, ktoré preveruje. „Niektoré preventívne prehliadky sú spravené len na papieri,“ uviedol generálny riaditeľ poisťovne Martin Kultan.

Dôvera sa predovšetkým zamerala na prehliadky, pri ktorých lekári nespravili žiadne laboratórne vyšetrenia. Tých bolo až 32 500. Vyšetrenia však môžu podľa predstaviteľov poisťovne často odhaliť dovtedy neidentifikované ochorenia.

Prehliadka má byť komplexná

Ako ďalej Dôvera uviedla, všeobecní lekári spravili nesprávne 105-tisíc preventívnych prehliadok. Základná prehliadka obsahuje komplexné vyšetrenie všetkých orgánových systémov, kontrolu stavu očkovania, vyšetrenie pulzu a tlaku krvi, kontrolu hmotnosti a tiež rozbor moču, pečeňové testy a krvný obraz. Ak poistenec vie, že má nárok na konkrétne vyšetrenie, môže ho podľa Kultana od lekára žiadať.

Pri odhaleniach pomohli aj podnety od poistencov. Niektorí si vo výkaze o platbách za zdravotnú starostlivosť všimli vyšetrenia, ktoré v skutočnosti neabsolvovali. Poisťovňa má antifraudový tím, ktorý sa zameriava práve na fiktívnu zdravotnú starostlivosť. Počas dvoch rokov tak preverili 250 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a výsledkom bolo podanie desiatich trestných oznámení. Preukázateľne fiktívna zdravotná starostlivosť bola v hodnote 500-tisíc eur.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X