Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radoslav Procházka SITA/Robert Tappert
14. januára 2016 12:09 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Strana Sieť chce upraviť čakacie lehoty na výkony

Úprava by sa mala týkať čakania v čakárňach, či špeciálnych vyšetrení a zákrokov.

Strana Sieť chce upraviť čakacie lehoty na všetky typy zdravotných výkonov. Uviedla to na brífingu primárka oddelenia lekárskej genetiky Lucia Copáková, zodpovedná v strane za zdravotníctvo. Ide o jedno z opatrení programu Siete zameraného na zdravotníctvo. Úprava čakacích lehôt by sa mala týkať čakania v čakárňach, či špeciálnych vyšetrení a zákrokov. „Samozrejme sa budeme zameriavať aj na čakacie listiny a takisto bude naša pozornosť smerovať na zákroky, ktoré znesú odklad,“ dodala Copáková.

Sieť chce legislatívne jasne zadefinovať lehoty pre jednotlivé zdravotné výkony. V prípade nedodržania stanovenej lehoty bude môcť podľa Copákovej pacient podstúpiť výkon v inom slovenskom zdravotníckom zariadení podľa vlastného výberu. „Rozdiel z ceny bude hradiť to zariadenie, ktoré legislatívne stanovenú lehotu nedodržalo,“ doplnila.

Podľa zástupcov Siete by sa mal tiež zadefinovať štandard bezplatnej zdravotnej starostlivosti, na ktorú má pacient nárok, pričom plánujú presadiť povinné zverejňovanie čakacích listín. „Súčasťou finančného riešenia bude to, že Všeobecná zdravotná poisťovňa bude uhrádzať zdravotné výkony na základe toho, či boli dodržané časové lehoty. V prípade ich nedodržania bude suma za úhradu znížená,“ vysvetlila Copáková.

Ako poznamenal predseda Siete Radoslav Procházka, plán strany pre zdravotníctvo má viaceré úrovne. „Prvá úroveň spočíva v našom presvedčení, že v situácii, v akej sa slovenské zdravotníctvo nachádza, je nevyhnutné, aby sa stalo témou s premiérskym statusom,“ vysvetlil Procházka. Situáciu v zdravotníctve by tak podľa neho mal riešiť spoločne premiér, minister financií a minister zdravotníctva. Druhá úroveň sa zameriava na vylúčenie schránkových firiem z celého systému, čo by podľa predsedu Siete mohlo pomôcť zdravotníctvu.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X