Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Pixabay.com
5. novembra 2015 13:49 Farmácia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Sto eur ročne za lieky nebude podľa Dôvery pre všetkých

Zdravotná poisťovňa Dôvera upozorňuje, že ani po novom sa pri výpočte limitu spoluúčasti nebude hľadieť na to, koľko pacient naozaj v lekárni zaplatil.

Zníženie limitu spoluúčasti na 25 eur za štvrťrok pre dôchodcov a ľudí so zdravotným postihnutím ešte neznamená, že zaplatia za lieky maximálne 100 eur ročne.  Uviedol to hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

„Táto správa sa objavila v niektorých médiách a svojím obsahom skresľuje skutočnosť. Už dnes vieme povedať, že účet za lieky bude pre mnohých vyšší,“ konštatoval.

Od 1.novembra tohto roka nadobudla účinnosť novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Podľa nej zdravotne ťažko postihnuté osoby a invalidní dôchodcovia na doplatkoch za lieky zaplatia najviac 25 eur za štvrťrok oproti predošlým 30 eurám.

Rovnaký ochranný limit, a teda 25 eur, sa vzťahuje aj na starobných dôchodcov, pre ktorých bola hranica nastavená na maximálne 45 eur.

Po novom sa rozšíril okruh poistencov, na ktorých sa ochranný limit vzťahuje, o deti do 6 rokov. Ochranný limit v ich prípade je 8 eur za kvartál, ak je takéto dieťa ťažko zdravotne postihnuté, limit predstavuje nula eur.

Zároveň sa ochranná hranica vzťahuje na všetky zdravotne ťažko postihnuté osoby, invalidných a starobných dôchodcov, bez ohľadu na výšku ich príjmu.

Hovorca Dôvery upozornil, že ani po novom sa pri výpočte limitu spoluúčasti nebude hľadieť na to, koľko pacient naozaj v lekárni zaplatil.  Rozhodujúci bude podľa Štepianského najnižší doplatok spomedzi liekov s rovnakou účinnou látkou (najlacnejší náhradný liek).

„Pacienti teda nedostanú späť celú výšku doplatku, ktorý zaplatili v lekárni, ale iba sumu doplatku za náhradný liek,“ uzavrel zástupca zdravotnej poisťovne.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X