Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chodba, nemocnica, čakáreň
Foto: Thinkstock.com
15. novembra 2018 17:03 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

SPOLU: Najviac peňazí zo zdravotníctva neodčerpávajú zdravotné poisťovne

Zo ziskov si najviac berú veľké farmaceutické firmy a dodávatelia liekov, zdravotníckych pomôcok a techniky

Najviac peňazí zo zdravotníctva podľa strany SPOLU – občianska demokracia neodčerpávajú zdravotné poisťovne.

Strana o tom informovala na štvrtkovej tlačovej besede. Zo ziskov si najviac berú veľké farmaceutické firmy a dodávatelia liekov, zdravotníckych pomôcok a techniky.

SPOLU so spoločnosťou Finstat analyzovali údaje o tom, kto najviac zarába v slovenskom zdravotníctve.

Dvořák: Zdravotné poisťovne sú na piatom mieste

„Zistili sme, že tie najväčšie firmy v našom zdravotníctve za posledných 5 rokov odčerpali 1,15 mld. eur z nášho systému,“ uviedol expert SPOLU na zdravotníctvo Oskar Dvořák.

Súkromné zdravotné poisťovne sú až na piatom mieste, dodal. Spolu si za posledných päť rokov farmaceutické spoločnosti a dodávatelia rozdelia 600 mil. eur zo zisku v zdravotníctve.

Na základe údajov z časopisu Economist si všímali zisky vzhľadom na návratnosť ich investícií. Economist definuje neprimerané zisky, ak je návratnosť vyššia ako 10 %.

Na Slovensku túto mieru najziskovejšie firmy presahovali mnohonásobne. Ide napríklad o firmu Meditrade, ktorá sa zameriava na kardiologické pomôcky, alebo farmaceutickú firmu Bayer.

Zisk je morálny, no má byť primeraný

Strana SPOLU síce nevníma zisk v zdravotníctve ako nemorálny, ale mal by byť primeraný a firmy by vďaka nemu mali prinášať pacientom inovácie a nové technológie.

Zisk má slúžiť ako odmena pre firmy, ktoré umožňujú kvalitnú zdravotnú starostlivosť, a mali by ho dosahovať vo vysoko konkurenčnom prostredí.

Podľa Dvořáka existuje veľký priestor na šetrenie, ktoré by neznížilo kvalitu starostlivosti.

Tvrdí, že vláda mala už dávno pristúpiť k sfunkčneniu generickej preskripcie, rozšíriť referencovanie a porovnávanie cien zdravotníckeho materiálu, sfunkčniť vstup inovatívnych liekov na slovenský trh, uľahčiť vstup biosimilárnych liekov, riešiť centrálne obstarávania na viac liekov a predovšetkým snažiť sa znížiť nadspotrebu liekov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X