Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nový urgentný príjem
CT vyšetrenie pacienta počas špeciálnych realistických ukážok spolupráce rýchlej zdravotnej pomoci Falck Záchranná s pracovníkmi nového urgentného príjmu SITA / Radoslav Maťašš
31. mája 2016 12:29 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

V Spišskej Novej Vsi otvorili nový urgent

Cieľom rekordnej investície je zvýšiť šance urgentných pacientov na celkové uzdravenie

Za viac ako jeden milión eur vybudovali v nemocnici v Spišskej Novej Vsi nové oddelenia urgentnej a multiodborovej intenzívnej starostlivosti novej generácie. Do prevádzky dnes boli uvedené po necelých šiestich mesiacoch výstavby. Ide o najvyššiu investíciu od vzniku nemocnice. Jej cieľom je zásadným spôsobom zvýšiť kvalitu akútnej zdravotnej starostlivosti v spišskom regióne a vytvoriť ukážkový model pre celé Slovensko.

Podľa Ľuboša Lopatku, generálneho riaditeľa siete regionálnych nemocníc Svet zdravia, pod ktorú nemocnica patrí, ide na Slovensku o inovatívny koncept. Ten podľa jeho slov okrem nových moderných priestorov zavádza aj také prevádzkové procesy, ktoré minimalizujú časovú stratu pri záchrane života. Vďaka týmto zmenám by sa mali výrazne zvýšiť šance pacientov so závažným úrazom, infarktom alebo s porážkou na prežitie a na celkové uzdravenie.

Zavedie sa triáž

Pacienti na novom oddelení urgentnej medicíny budú ošetrení prednostne podľa závažnosti ich stavu. To sa docieli zavedením takzvanej triáže počas vstupného príjmu, teda triedenia podľa závažnosti, skladá sa z piatich stupňov. Ku každému stupňu závažnosti je priradený maximálny čas, dokedy má byť pacient definitívne ošetrený.

Najakútnejšie stavy musia byť vyriešené okamžite alebo najneskôr do desiatich minút, menej akútne stavy medzi jednou až dvoma hodinami. Poradie pacientov teda neurčuje čas príchodu na ošetrenie.

„Na čase jednoznačne záleží. Za desať až pätnásť minút pri krvácaní z veľkej cievy človek stratí až jeden liter krvi. Následky môžu byť fatálne,“ vysvetlila riaditeľka nemocnice Renáta Šuláková.

Pripomenula, že urgentisti doteraz vo väčšine prípadov pôsobili ako súčasť posádok rýchlej lekárskej pomoci. Po prvýkrát im tak bolo poskytnuté pracovné zázemie nemocnice. Nové oddelenie urgentnej medicíny povedie primár Boris Šťastný, ktorý sa urgentnej medicíne venuje už 15 rokov.

Predstavený koncept, podľa ktorého by podľa Lopatku mohli v budúcnosti fungovať všetky nemocnice Sveta zdravia, má uľahčiť prácu aj tímom rýchlej zdravotnej a lekárskej pomoci.

Nadväzuje nové oddelenie, spojenie AIM a JIS

Na oddelenie urgentnej medicíny stavebne nadväzuje aj nové oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OMIS), ktoré spája bývalé oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny a jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS). Jeho primárom je Boris Mavrodiev, ktorý sa anestéziológii venuje už dvadsať rokov.

Prínos tohto nového oddelenia spočíva v tom, že hospitalizovaní pacienti sú umiestnení na modernej jednotke so sústredenou intenzívnou starostlivosťou a o ich stave a liečebnom postupe sa v prípade potreby vie dohodnúť multiodborový tím špecializovaných lekárov.

Z nových 18 lôžok sú dve stavebne izolované. Budú sa využívať pri pacientoch, ktorí sú infekční, a pri ktorých je potrebné eliminovať riziko rozšírenia nákazy.

Spoločnosť Svet zdravia, a. s., patrí do skupiny Penta Investments. Je prevádzkovateľom štrnástich nemocníc v Košickom, Prešovskom, Banskobystrickom, Trnavskom a v Trenčianskom samosprávnom kraji, ktorých spádová oblasť predstavuje jeden milión obyvateľov, pracuje v nich vyše 6 tisíc zamestnancov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X