Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V Spišskej Novej Vsi majú verejne neustále dostupný defibrilátor

Defibrilátor
Foto: SITA / Radoslav Maťaš

Záchranári si počas inštalácie defibrilátora pripomenuli aj svoju zosnulú kolegyňu Patríciu Krajňákovú, ktorá zahynula počas minuloročnej havárie záchranárskeho vrtuľníka

Spišská Nová Ves má ako prvé mesto na Slovensku 24 hodín denne verejne dostupný defibrilátor. Inštalovaný je na fasáde Turistického informačného centra na námestí.

Už v piatok pribudne rovnaký aj do Popradu, ten bude umiestnený pri nákupnom dome v centre mesta.

Prístroje sa podarilo zakúpiť vďaka finančnej zbierke, ktorú zorganizovalo občianske združenie Záchrana z Popradu.

Na pamiatku P. Krajňákovej

Takýmto spôsobom si chcelo uctiť pamiatku svojej niekdajšej členky Patrície Krajňákovej, lekárky zo Spišskej Novej Vsi, ktorá vlani zahynula pri havárii záchranárskeho vrtuľníka pri obci Strelníky (okres Banská Bystrica).

„Bola to jej hlavná myšlienka, aby sa takéto prístroje dostali čoraz viac do verejného života, aby boli pre ľudí bežne dostupné tak, ako je to v zahraničí, kde ich možno nájsť takmer na každej pumpe, na každom jednom stojane, v každom jednom kine, obchodnom centre,“ povedal pre médiá František Majerský z OZ Záchrana, jeden z organizátorov zbierky.

Financie sa podľa Majerského podarilo získať vlani počas futsalového turnaja, na ktorom sa zišli hasiči, záchranári i policajti z celého okolia z Popradu a zo Spišskej Novej Vsi, prispeli aj podnikatelia. Jeden taký prístroj stojí podľa jeho slov 1 600 eur.

Prvý neustále dostupný

Verejne dostupné defibrilátory sa už síce nachádzajú aj v iných mestách na Slovensku, nie sú však dostupné 24 hodín.

„Doteraz boli umiestňované väčšinou do obchodných centier, po ich zatvorení sa však k nim už ľudia nedostali,“ uviedol Majerský, ktorému pri organizovaní zbierky pomáhali aj kolegovia Michal Weinciller a Marek Žifčák.

Majerský zdôraznil, že nový prístroj v Spišskej Novej Vsi slúži hlavne pre laikov. „Keď ho otvoria a budú počúvať nahraté pokyny, dokážu pomocou neho človeku zachrániť život,“ dodal.

Nový prístroj bude pod kontrolou mestskej polície, aby sa tak predchádzalo vandalizmu.

Podľa primátora Jána Volného je nový prístroj aj malým pamätníkom záchranárskej služby v meste. Pripomenul tiež, že Spišská Nová Ves je miestom viacerých veľkých kultúrno-spoločenských podujatí.

„Napríklad počas Spišského trhu sa v ňom stretávajú desaťtisíce ľudí, v prípade potreby im tento prístroj môže pomôcť do času, kým prídu na miesto záchranári,“ skonštatoval.

Obslúži ich aj laik

AED (automatické externé defibrilátory) sú moderné zdravotnícke prístroje, ktoré pomáhajú poskytnúť prvú pomoc a v prípade nutnosti defibrilujú postihnutého, dodajú mu elektrický impulz.

Všetky defibrilátory v tejto kategórii sú konštruované tak, aby s nimi mohol poskytnúť prvú pomoc i laik, pričom neexistuje riziko nesprávneho použitia prístroja.

Prístroj vie okamžite vyhodnotiť srdcový rytmus, či postihnutý nemá kardiostimulátor, akého je vzrastu, prepočíta hmotnosť podľa odporu ľudského tela. V prípade, že človek elektrický výboj nepotrebuje, prístroj zákrok neuskutoční, informovalo mesto.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 11. januára 2017 12:57Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...