Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ke_spartan.jpg
Agel SK
12. júla 2016 11:07 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Sparťanskí pretekári potrebovali aj pomoc zdravotníkov

Masové športové  podujatia sa nezaobídu bez asistencie záchranárov pripravených poskytnúť pomoc zraneným pretekárom.

Na nedávnom športovom podujatí Spartan Race v Košiciach bol pripravený 12-členný tím lekárov, sestier a záchranárov z Nemocnice Košice-Šaca, ktorú manažérsky riadi skupina  AGEL. Ako informovala hovorkyňa Agelu Marta Csergeová, ošetrili 47 účastníkov pretekov.

Spartan Race sú náročné prekážkové preteky, ktoré sa zrodili v hornatom americkom štáte Vermont.

Na trati sa nachádzali dve sanitky so záchranármi a lekármi, ktorí boli okamžite pripravení ošetriť zranených pretekárov.

Skok do ľadovej vody

Jeden lekár dohliadal na stanovišti, kde pretekári skákali do kontajnera s vodou, v ktorej plávali kusy ľadu.

Lekári mali obavy, ako vysilený organizmus po absolvovaní takmer 5 kilometrovej trati plnej  prekážok v horúcom letnom počasí zvládne šok pri skoku do ľadovej vody.

„Posilnili sme preto náš tím o lekára, ktorý po celý čas dohliadal na pretekárov priamo na tomto stanovišti. Musím konštatovať, že účastníci si počínali skutočne vynikajúco, prekážku zvládali s kŕčmi v dolných končatinách, ale bez vážnejšieho zranenia,“ povedal riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

Lekári ošetrili spolu 47 zranených, z ktorých dve poranenia si vyžiadali prevoz do nemocnice.

„Medzi najvážnejšie zranenia radíme zlomeninu lakťa, zápästia a rebra, jednému z pretekárov sme ošetrili tržnú ranu hlavy, sedem účastníkov dostalo priamo na mieste v sanitke infúziu z dôvodu vyčerpania, dehydratácie a vysilenia organizmu,“ zhodnotil zdravotný brat Anton Kapel.

Podľa neho sa zdravotníci stretli so skutočnými Sparťanmi, ktorí napriek zraneniam odmietali odísť na ošetrenie, jediným cieľom bolo pre nich dôjsť až do cieľa.

Nemocnica má vlastných Sparťanov

Na vlastnej koži si preteky odskúšali aj štyria zamestnanci nemocnice, ktorí všetky prekážky zvládli aj napriek prietrži mračien, ktorá sa prehnala v tom čase centrom košickej metropoly a napriek tomu všetkým odporúčajú určite si to v budúcnosti vyskúšať.

„Nemilo nás prekvapila búrka, ktorá sa prehnala mestom práve v čase nášho preteku. Beh v desaťcentimetrovej vode nás ale neodradil ani od prípravy na ďalší Spartan Race, ktorý s kolegami plánujeme už teraz,“ dodal manažér informatiky a komunikačných technológií Vladislav Lastivka.

Okrem zdravotníckeho zabezpečenia zamestnanci Nemocnice Košice-Šaca boli pripravení merať tlak, či množstvo tuku v tele nielen súťažiacim, ale aj širokej verejnosti, ktorá sa akcie zúčastnila.

Predvádzali tiež ukážky prvej pomoci v nemocničnom infostánku.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X