Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Defib_hasici.jpg
Foto: Black Apple
1. februára 2019 11:36 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Sninskí hasiči dostali nový defibrilátor

Sninskí hasiči dostali do užívania nový defibrilátor. Ide o desiaty takýto prístroj, ktorý používajú hasiči v Prešovskom kraji. Tento im prostredníctvom mesta Snina venoval slovenský futbalový reprezentant a sninský rodák Ondrej Duda.

Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Ján Goliáš, v Snine doteraz tento život zachraňujúci prístroj nemali.

„Málokedy sa vída to, že niekto si takto spomenie na svojich rodákov a pomôže im týmto spôsobom. Vieme, že v meste Snina sú na niektorých miestach defibrilátory umiestnené, ale naši hasiči ním doteraz nedisponovali,“ povedal pre agentúru SITA Goliáš.

Defibrilátory pôjdu na všetky stanice HaZZ

Ako dodal, v kraji je 23 hasičských staníc, ktoré majú byť postupne týmito prístrojmi vybavené.

„Plánuje sa dovybavenie všetkých staníc Hasičského a záchranného zboru, to sa však uskutoční z úrovne ministerstva vnútra na celom Slovensku,“ dodal krajský riaditeľ hasičov.

Príslušníci prístroj využívajú napríklad pri nehodách, ale aj iných udalostiach. „Defibrilátor je neoceniteľnou pomocou pri nami poskytovanej predlekárskej prvej pomoci pri záchrane životov našich spoluobčanov,“ uviedol Goliáš.

Elektródy aj pre deti

Plnoautomatický defibrilátor je intuitívny prístroj, ktorý dokáže vyhodnotiť deväťtisíc diagnóz srdca a potrebu podania defibrilačného výboja.

Darovaný prístroj bude obsahovať aj detské elektródy určené pre malých pacientov v ohrození života.

„Ak tento prístroj zachráni aspoň jeden ľudský život, budem veľmi rád. Na druhej strane dúfam, že takých situácií, keď ho budú musieť hasiči použiť, bude málo,“ uviedol Duda.

Defibrilátor vo štvrtok slávnostne odovzdal do rúk primátorky Daniely Galandovej otec hráča Ondrej Duda starší, keďže povinnosti v klube hráčovi neumožnili vycestovať domov.

„Som rada, že Ondrej myslí okrem športu aj na takéto prospešné aktivity. Chcem sa veľmi poďakovať za tento dar v mene všetkých Sninčanov a obyvateľov okolitých obcí. Vážime si, že nezabúda na svoje rodné mesto,“ povedala primátorka Galandová.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X