Snem fyzioterapeutov žiada zriadiť ambulanciu fyzioterapie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
|
Foto: GettyImages
AKTUALIZOVANÉ – Uľahčilo by to situáciu pacientom aj lekárom

Na Slovensku je potrebné čím skôr zriadiť ambulanciu fyzioterapie. Fyzioterapia by tak bola dostupnejšia pre pacienta. Zároveň by sa tak zastavil odliv kvalitných absolventov fyzioterapie do zahraničia, kde majú lepšie podmienky pre pôsobenie. Zhodli sa na tom delegáti 12. celoslovenského Snemu Slovenskej komory fyzioterapeutov (SKF), ktorý sa v piatok konal v Bratislave.

Vyše sedemdesiat delegátov, ktorí zastupovali fyzioterapeutov z celého Slovenska, sa v diskusii zhodli na tom, že najpálčivejším problémom fyzioterapeutov v súčasnosti je ich chýbajúce miesto výkonu povolania.

„Zákon v súčasnosti nedefinuje miesto výkonu fyzioterapie. To pravidelne spôsobuje chaos pre pacientov, ale aj ostatných odborných lekárov,“ konštatovala viceprezidentka poverená zastupovaním SKF Elena Žiaková.

Pacienti by ich našli ľahšie

Fyzioterapeuti pracujúci na licenciu v samostatnej praxi, totiž pôsobia na rôznych klinikách či pracoviskách fyzioterapie, v relaxačných centrách. Dokonca sú aj prípady, že fyzioterapiu poskytujú maséri.

Komora preto žiada zriadiť fyzioterapeutickú ambulanciu. Podobne, ako sú logopedické ambulancie, ambulancie akupunktúry či ambulancie klinickej a dopravnej psychológie.

Zriadenie ambulancie fyzioterapie by podľa Žiakovej skrátilo cestu pacienta k fyzioterapeutovi. Na internete by si mohol podľa jednotlivých ambulancií ľahšie nájsť najbližšieho kvalifikovaného fyzioterapeuta, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v okolí.

Rehabilitacia
Foto: GettyImages

Väčšina absolventov odchádza do zahraničia

Zriadenie ambulancie fyzioterapeuta podporila aj prítomná hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre fyzioterapiu Eva Vaská. Podľa nej by takýto krok mohol zastaviť odliv kvalitných absolventov fyzioterapie. Súčasná legislatíva ich odrádza pôsobiť na Slovensku a odchádzajú pracovať do Česka, Rakúska a iných krajín v EÚ.

„Ročne máme viac absolventov fyzioterapie ako v ošetrovateľstve. No, žiaľ, väčšina stále odchádza do zahraničia. Dôvody treba hľadať aj za tým, že v Česku môže pracovať fyzioterapeut samostatnejšie. Zriadenie ambulancie fyzioterapeuta bude výhodné nielen pre pacientov, ktorí sa rýchlejšie a ľahšie dostanú k fyzioterapeutovi, ale aj pre lekárov, ktorí budú mať väčší prehľad o tom, k akému fyzioterapeutovi odoslať pacienta. V neposlednom rade to bude motivujúce aj pre samotného fyzioterapeuta,“ uviedla Vaská.

Snem SKF tiež vyzval na zvýšenie miezd fyzioterapeutov, ktorí pracujú v štátnych zdravotníckych zariadeniach.

Delegáti na sneme schválili Sekciu fyzioterapeutov pracujúcich na licencie, ktorá by podľa viceprezidentky SKF mala zefektívniť komunikáciu týkajúcu sa vyše 500 fyzioterapeutov, ktorí už v súčasnosti pracujú v samostatnej praxi na licenciu.

MZ: Ambulancie nebudú

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že aktuálne nepripravuje zmenu, ktorá by viedla k zavedeniu podmienok pre vznik samostatných ambulancií fyzioterapie.

„V súvislosti s posilnením kompetencií fyzioterapeutov sa v súčasnosti nevyžaduje vznik samostatného zdravotníckeho zariadenia vo forme ambulancie,“ informovalo vo svojom stanovisku.

Rezort je ale pripravený pokračovať v diskusiách, ak bude táto téma v budúcnosti opäť otvorená.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia