SME: NOÚ naďalej kolabuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nou
Foto: vZdravotnictve.sk

Vedenie namiesto riešenia situácie vyšetruje, kto informoval novinárov

Situácia v Národnom onkologickom ústave je aj dva týždne po tom, ako oznámil jeho šéf a poslanec za Smer Jozef Valocký svoju rezignáciu, kritická. Píše to denník SME. Pacientom sa naďalej predlžuje čakanie na poskytnutie zdravotnej starostlivosti a v onkologickej nemocnici stále nie je dostatok zdravotníkov.

Vedenie ústavu namiesto riešenia vzniknutej situácie vyšetruje, kto zo zdravotníkov informoval denník SME o situácii v zariadení.

Valocký odchádza z ústavu k 30. aprílu.

Chýbajú sestry

V pondelok mali podľa lekára, ktorý sa s denníkom SME rozprával, na oddelení akútnej a intenzívnej medicíny voľné miesto len pre jedného pacienta, hoci potrebovali umiestniť siedmich.

Lekár za kolapsom situácie vidí predovšetkým nedostatok sestier. Ich počet v priebehu minulého roka klesol o 25 a ústav stále nenašiel nové.

„Viem, že v onkologickom ústave s príchodom pána doktora Valockého sa dala stopka na prijímanie sestier,“ uviedla Iveta Lazorová, šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

Z onkologického ústavu odišlo aj 15 lekárov. Jeho vedenie ich vraj všetkých nahradilo.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru) však v rozhovore pre SME pred dvoma týždňami priznala, že najmä pri špičkových lekároch neplatí zásada, že jeden nový lekár rovná sa jeden odídený.

V dôsledku nedostatku zdravotníkov sa čakacie lehoty na zákroky v onkologickom ústave výrazne predĺžili. Na konci marca vedenie ústavu priznalo, že kým v minulosti sa pohybovali v rozmedzí od štyroch do šiestich týždňov, aktuálne je to sedem týždňov.

Namiesto personálu hľadajú whistleblowera

Lekár, ktorý SME informoval o situácii v ústave, chcel pôvodne svoju skúsenosť povedať pod vlastným menom. Keď však denník poslal otázky zariadeniu, začalo podľa neho vedenie zisťovať, kto s redakciou komunikuje. Lekár preto SME poprosil o nezverejňovanie mena.

„Namiesto toho, aby sme veci riešili, sa pýtame na to, kto poukazuje na problémy, a stále hľadáme toho, kto dáva von informácie,“ reaguje na to Lazorová.

NOÚ mlčí, ministerstvo je spokojné

„Vedenie Národného onkologického ústavu sa odmieta zúčastňovať na akýchkoľvek odkazoch prostredníctvom médií či vzájomného osočovania sa a obvinenia o zastrašovaní považuje za absurdné,“ vraví jeho hovorkyňa Martina Šoltésová.

Riaditelia ústavu sa podľa nej v pondelok len stretli s prednostami a primármi niektorých oddelení, aby spoločnými silami našli riešenie tak, aby čakajúci pacienti boli operovaní v čo najkratšom možnom čase a bola im poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť.

Výzvou pre vedenie ústavu je aj to, aby plán operácii korešpondoval s jeho lôžkovou kapacitou a personálnym pokrytím, vysvetľuje Šoltésová.

„Ministerstvo zdravotníctva situáciu v Národnom onkologickom ústave preverilo a zdravotnícke zariadenie nás ubezpečilo, že robí všetko preto, aby pacient dostal adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ vraví hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NOÚ Národný onkologický ústav