
SLÚŠ vyzýva lekárov, aby nepodpísali dodatky s Dôverou
Prezident SLÚŠ Andrej Janco vyzýva premiéra Roberta Fica, vládu i parlament, aby dali posúdiť obsah zmlúv a dodatkov medzi poisťovňami a lekármi, pretože podľa neho odporujú zákonu i ústave.
Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) vyzýva všetkých lekárov bez ohľadu na členstvo v nejakej lekárskej organizácii, aby nepodpisovali nový dodatok k zmluvám so zdravotnou poisťovňou Dôvera, pretože podľa nej nie je v súlade so zákonom a poškodzuje práva občana – pacienta.
Ako v stredu na tlačovej besede uviedol prezident SLÚŠ Andrej Janco, únia súčasne vyzýva premiéra Roberta Fica, vládu i parlament, ako aj legislatívcov, aby dali posúdiť zmluvy a dodatky všetkých zdravotných poisťovní s lekármi, či sú v súlade s platnou legislatívou o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a ústavou.
Zdravotné poisťovne narábajú s peniazmi občanov, nejde o súkromné zdroje, z ktorých hradia poskytovanie zdravotnej starostlivosti. „Obsah zmlúv a dodatkov upravujúcich poskytovanie zdravotnej starostlivosti by mal podliehať zákonnej kontrole,“ povedal Janco. Tým sa podľa jeho slov zabráni porušovaniu práv pacientov zo strany poisťovní.
Podľa Janca zdravotné poisťovne cez dodatky k zmluvám obmedzujú lekárov v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v zmysle zákona a de facto bránia lekárovi stanoviť v rámci vyšetrenia správnu diagnózu. „V novom dodatku sa vymedzuje rozsah laboratórnych a iných vyšetrení, ktoré nesmieme urobiť podľa našich odbornosti, čo nie je v poriadku. Pacient nepríde do ambulancie na to, aby som mu vysvetlil, čo nesmiem pre neho urobiť, ale na to, aby som určil správnu diagnózu. Lekár nesmie byť obmedzovaný. Hlavným kritériom našej práce musí byť medicínske kritérium a všetky ostatné kritériá, ako napríklad finančné, nás nesmú obmedzovať,“ povedal Janco.
Na lekárov je podľa Janca vyvíjaný neprimeraný nátlak
Janco za neprijateľné označil aj ceny za výkony zo strany poisťovne Dôvera, ako aj podmienku, že buď lekár dodatok podpíše, alebo mu bude znížená cena bodu za jeho výkon, či dokonca s ním zrušia zmluvu. Doplnil, že na lekárov je vyvíjaný neprimeraný nátlak.
„Poisťovňa nemá právo nás trestať za to, že stojíme pri pacientovi a chceme mu zabezpečiť to, na čo má zo zákona nárok,“ povedal Janco. Kritike podrobil aj program Bezpečné lieky. „Nemôže niekto vytvoriť počítačový program, ktorý bude riadiť liečbu, pretože za liečbu pacienta je zodpovedný každý lekár jednotlivo,“ uviedol Janco. Podľa jeho vyjadrenia program Medipartner ohrozuje nevyhnutný pohyb pacienta v systéme.
Tagy
Najčítanejšie za 24 hodín
VšZP nemá zmluvu už len s tromi poskytovateľmi
Ide o ambulancie neurológie a ORL v Bratislave a dermatovenerológiu v Starej Ľubovni. Všeobecná zdravotná … Čítať ďalej
VšZP: Štatistiky rakoviny sú na Slovensku alarmujúce
Slovensko je krajina, ktorá má druhý najvyšší výskyt rakoviny hrubého čreva na celom svete. Celkové … Čítať ďalej
SZČO a samoplatitelia musia zaplatiť nové zdravotné odvody do 8. februára
Výška mesačného preddavku na poistné na zdravotné poistenie sa SZČO a samoplatiteľom mení vždy k … Čítať ďalej
VšZP bude v rámci skríningu onkologických ochorení oslovovať poistencov
Poisťovňa bude po 15. januári posielať vybraným poistencom imunochemický test na zistenie prítomnosti kolorektálneho karcinómu. … Čítať ďalej
Ambulancie ZAP-u podpísali zmluvy s VšZP
Zmluvy nepodpísali len štyria poskytovatelia. Ambulancie združené v Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP) v pondelok podpísali … Čítať ďalej
VšZP predlžuje otváracie hodiny pobočiek
Banky, obchody či úrady na Silvestra väčšinou zatvárajú svoje brány skôr ako v bežný pracovný … Čítať ďalej