Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dôvera
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič
7. októbra 2015 16:45 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

SLÚŠ vyzýva lekárov, aby nepodpísali dodatky s Dôverou

Prezident SLÚŠ Andrej Janco vyzýva premiéra Roberta Fica, vládu i parlament, aby dali posúdiť obsah zmlúv a dodatkov medzi poisťovňami a lekármi, pretože podľa neho odporujú zákonu i ústave.

Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) vyzýva všetkých lekárov bez ohľadu na členstvo v nejakej lekárskej organizácii, aby nepodpisovali nový dodatok k zmluvám so zdravotnou poisťovňou Dôvera, pretože podľa nej nie je v súlade so zákonom a poškodzuje práva občana – pacienta.

Ako v stredu na tlačovej besede uviedol prezident SLÚŠ Andrej Janco, únia súčasne vyzýva premiéra Roberta Fica, vládu i parlament, ako aj legislatívcov, aby dali posúdiť zmluvy a dodatky všetkých zdravotných poisťovní s lekármi, či sú v súlade s platnou legislatívou o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a ústavou.

Zdravotné poisťovne narábajú s peniazmi občanov, nejde o súkromné zdroje, z ktorých hradia poskytovanie zdravotnej starostlivosti. „Obsah zmlúv a dodatkov upravujúcich poskytovanie zdravotnej starostlivosti by mal podliehať zákonnej kontrole,“ povedal Janco. Tým sa podľa jeho slov zabráni porušovaniu práv pacientov zo strany poisťovní.

Podľa Janca zdravotné poisťovne cez dodatky k zmluvám obmedzujú lekárov v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v zmysle zákona a de facto bránia lekárovi stanoviť v rámci vyšetrenia správnu diagnózu. „V novom dodatku sa vymedzuje rozsah laboratórnych a iných vyšetrení, ktoré nesmieme urobiť podľa našich odbornosti, čo nie je v poriadku. Pacient nepríde do ambulancie na to, aby som mu vysvetlil, čo nesmiem pre neho urobiť, ale na to, aby som určil správnu diagnózu. Lekár nesmie byť obmedzovaný. Hlavným kritériom našej práce musí byť medicínske kritérium a všetky ostatné kritériá, ako napríklad finančné, nás nesmú obmedzovať,“ povedal Janco.

Na lekárov je podľa Janca vyvíjaný neprimeraný nátlak

Janco za neprijateľné označil aj ceny za výkony zo strany poisťovne Dôvera, ako aj podmienku, že buď lekár dodatok podpíše, alebo mu bude znížená cena bodu za jeho výkon, či dokonca s ním zrušia zmluvu. Doplnil, že na lekárov je vyvíjaný neprimeraný nátlak.

„Poisťovňa nemá právo nás trestať za to, že stojíme pri pacientovi a chceme mu zabezpečiť to, na čo má zo zákona nárok,“ povedal Janco. Kritike podrobil aj program Bezpečné lieky. „Nemôže niekto vytvoriť počítačový program, ktorý bude riadiť liečbu, pretože za liečbu pacienta je zodpovedný každý lekár jednotlivo,“ uviedol Janco. Podľa jeho vyjadrenia program Medipartner ohrozuje nevyhnutný pohyb pacienta v systéme.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X