Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko láka liekovú agentúru do Bratislavy

Prezentacia_ema.jpg
Zdroj: MZVaEZ SR

Usaďte sa na Slovensku. Dobrý nápad. Pod takýmto heslom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zverejnilo svoju prezentáciu, ktorou chce presvedčiť európske orgány, aby medzinárodnú liekovú agentúru (EMA) po brexite presťahovali z Londýna do Bratislavy.

Ako vo svojom úvodnom slove pripomína predseda vlády Robert Fico, Slovensko zatiaľ nemá žiadnu európsku agentúru. Premiér tiež zdôrazňuje výhodnú geografickú polohu Bratislavy a sľubuje vedecký park, ktorý sa plánuje.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vyzdvihuje ekonomické ukazovatele Bratislavy – vysokú tvorbu hrubého domáceho produktu na hlavu, nízku nezamestnanosť a dostatok pracovných príležitostí.

Ponúkajú Twin City alebo Westend Plazza

Ako sídlo EMA ponúka Slovensko dve alternatívy: Twin City Tower a Westend Plazza.

Twin City Tower buduje developer HB Reavis v blízkosti autobusovej stanice Mlynské Nivy a nábrežia Dunaja. Celková rozloha kancelárií je podľa materiálu ministerstva 32 400 metrov štvorcových a dokončenie sa očakáva začiatkom roka 2018.

Rovnaký termín dokončenia a porovnateľnú rozlohu priestorov ponúka aj Westend Plazza, ktorú buduje J&T Real Estate v blízkosti bratislavskej Patrónky.

Vyzdvihujú polohu a dopravu

Do hodiny ste v troch susediacich štátoch, láka materiál liekovú agentúru. Ak by pravidelné linky z bratislavského letiska niekomu nestačili, je tu viedenské letisko vzdialené 40 minút cesty autom a budapeštianske len dve hodiny.

„Bratislava sa dá považovať za dôležitý dopravný uzol,“ hodnotí to prezentácia.

O Viedeň sa opiera aj v prípade vlakovej prepravy, i keď bratislavská hlavná stanica je podľa nej aj dôležitou medzinárodnou križovatkou, ktorá spája mestá od Drážďan po Istanbul a Helsinki s Thessalonikami.

Osem päťhviezdičkových hotelov a 35 štvorhviezdičkových. Ich obsadenosť 29 % podľa ministerstva sľubuje, že ani presun EMA by nespôsobil nedostatok ubytovacích kapacít v Bratislave. A ešte stále sú tu viedenské hotely, dodáva prezentácia.

Pracovné príležitosti

Jedným z kritérií, na ktoré sa bude pri rozhodovaní o novom sídle EMA rozhodovať, sú aj vhodné podmienky pre partnerov zamestnancov vrátane sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti.

Nezamestnanosť v Bratislave dosahuje 3,72 % a k dispozícii je 7 500 pracovných miest, upozorňuje materiál. Pre rodinných príslušníkov preto bude ľahké nájsť si prácu, napríklad v servisných centrách firiem ako IBM, AT&T či T-Systems.

Ďalšími možnosťami sú medzinárodné právnické firmy či poradenské spoločnosti.

Na Slovensku v súčasnosti pracuje 35 tisíc cudzincov, z toho 12 tisíc v Bratislave, plus 10 tisíc zahraničných študentov, pripomína prezentácia.

Ďalej adresuje to, ako Bratislava spĺňa ďalšie požiadavky na budúce sídlo EMA – dostatok vzdelávacích inštitúcií či zdravotnú starostlivosť.

Ekonomická výhodnosť

Náklady na život sú v Bratislave výrazne nižšie ako v Londýne, uvádza prezentácia. Kým Londýn je 17. najdrahším miestom na svete, Bratislava je až na 136. mieste.

V porovnaní s Londýnom je tiež Bratislava pokojnejšie a bezpečnejšie miesto. Podľa svetového indexu pravdepodobnosti teroristického útoku je Bratislava na 130. mieste s najmenším rizikom. Londýn je na 34. priečke.

Materiál ďalej približuje farmaceutický a IT sektor Slovenska, možnosti turizmu, športu, relaxu, prírodné a kultúrne dedičstvo krajiny.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Autor vZdravotnictve.skDátum 5. júla 2017 9:00
K téme

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...