Slovensko láka liekovú agentúru do Bratislavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Prezentacia_ema.jpg
Zdroj: MZVaEZ SR

Usaďte sa na Slovensku. Dobrý nápad. Pod takýmto heslom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zverejnilo svoju prezentáciu, ktorou chce presvedčiť európske orgány, aby medzinárodnú liekovú agentúru (EMA) po brexite presťahovali z Londýna do Bratislavy.

Ako vo svojom úvodnom slove pripomína predseda vlády Robert Fico, Slovensko zatiaľ nemá žiadnu európsku agentúru. Premiér tiež zdôrazňuje výhodnú geografickú polohu Bratislavy a sľubuje vedecký park, ktorý sa plánuje.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vyzdvihuje ekonomické ukazovatele Bratislavy – vysokú tvorbu hrubého domáceho produktu na hlavu, nízku nezamestnanosť a dostatok pracovných príležitostí.

Ponúkajú Twin City alebo Westend Plazza

Ako sídlo EMA ponúka Slovensko dve alternatívy: Twin City Tower a Westend Plazza.

Twin City Tower buduje developer HB Reavis v blízkosti autobusovej stanice Mlynské Nivy a nábrežia Dunaja. Celková rozloha kancelárií je podľa materiálu ministerstva 32 400 metrov štvorcových a dokončenie sa očakáva začiatkom roka 2018.

Rovnaký termín dokončenia a porovnateľnú rozlohu priestorov ponúka aj Westend Plazza, ktorú buduje J&T Real Estate v blízkosti bratislavskej Patrónky.

Vyzdvihujú polohu a dopravu

Do hodiny ste v troch susediacich štátoch, láka materiál liekovú agentúru. Ak by pravidelné linky z bratislavského letiska niekomu nestačili, je tu viedenské letisko vzdialené 40 minút cesty autom a budapeštianske len dve hodiny.

„Bratislava sa dá považovať za dôležitý dopravný uzol,“ hodnotí to prezentácia.

O Viedeň sa opiera aj v prípade vlakovej prepravy, i keď bratislavská hlavná stanica je podľa nej aj dôležitou medzinárodnou križovatkou, ktorá spája mestá od Drážďan po Istanbul a Helsinki s Thessalonikami.

Osem päťhviezdičkových hotelov a 35 štvorhviezdičkových. Ich obsadenosť 29 % podľa ministerstva sľubuje, že ani presun EMA by nespôsobil nedostatok ubytovacích kapacít v Bratislave. A ešte stále sú tu viedenské hotely, dodáva prezentácia.

Pracovné príležitosti

Jedným z kritérií, na ktoré sa bude pri rozhodovaní o novom sídle EMA rozhodovať, sú aj vhodné podmienky pre partnerov zamestnancov vrátane sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti.

Nezamestnanosť v Bratislave dosahuje 3,72 % a k dispozícii je 7 500 pracovných miest, upozorňuje materiál. Pre rodinných príslušníkov preto bude ľahké nájsť si prácu, napríklad v servisných centrách firiem ako IBM, AT&T či T-Systems.

Ďalšími možnosťami sú medzinárodné právnické firmy či poradenské spoločnosti.

Na Slovensku v súčasnosti pracuje 35 tisíc cudzincov, z toho 12 tisíc v Bratislave, plus 10 tisíc zahraničných študentov, pripomína prezentácia.

Ďalej adresuje to, ako Bratislava spĺňa ďalšie požiadavky na budúce sídlo EMA – dostatok vzdelávacích inštitúcií či zdravotnú starostlivosť.

Ekonomická výhodnosť

Náklady na život sú v Bratislave výrazne nižšie ako v Londýne, uvádza prezentácia. Kým Londýn je 17. najdrahším miestom na svete, Bratislava je až na 136. mieste.

V porovnaní s Londýnom je tiež Bratislava pokojnejšie a bezpečnejšie miesto. Podľa svetového indexu pravdepodobnosti teroristického útoku je Bratislava na 130. mieste s najmenším rizikom. Londýn je na 34. priečke.

Materiál ďalej približuje farmaceutický a IT sektor Slovenska, možnosti turizmu, športu, relaxu, prírodné a kultúrne dedičstvo krajiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúra